Křižování běžných stálic tratě z Pardubic do Hlinska a Havlíčkova Brodu. Od prosince kraje zavedou spěšné vlaky. Foto: MAGZINE.cz

Zvláštní a velmi rychlý požadavek na výměnu šéfa státem vlastněného dopravce, vzešel na začátku týdne od Andreje Babiše. Opozice kritizuje tak rychlý postup, který není v takových případech obvyklý. Babiš totiž chtěl původně toto místo obsadit další loajální figurou, a to Václavem Nebeským, který pro Babišovo hnutí pracuje na postu náměstka ministryně pro místní rozvoj, je i v řídícím výboru Českých drah.

Osud Miroslava Kupce tak je nejspíš jasný. Babiš od začátku argumentuje tím, že Kupec nenaplnil jeho očekávání, aby se situace ve firmě stabilizovala. Sám šéf firmy taková tvrzení odmítá, a s Babišem do sporu nejspíš nepůjde. Na doraz redakce Magzine.cz se s omluvou odmítl vyjádřit.

V pondělí, tedy 10. června, tak dozorčí rada ČD Miroslava Kupce na pokyn ministra dopravy i Babiše, nejspíš pravděpodobně odvolá. Neexistuje prakticky žádná možnost, jak tento fakt ještě zvrátit, zaznělo v nedělním pořadu OVM České televize. Podle Pirátů, je Andrej Babiš prakticky vládcem všeho, co prezentuje stát i státní správu, což může být pro další vývoj i politické směrování země nebezpečné.

Souhlasíte s výměnou šéfa Českých drah?

V nedělním pořadu OVM (Otázky Václava Moravce) na toto téma padlo několik velmi vážných připomínek. Opozice, a to zejména Piráti a TOP09, považuje rychlé sesazení šéfa drah za podivné a netransparentní. Babiš totiž do křesla firmy s miliardovým rozpočtem chtěl původně jmenovat právě Nebeského, který už v minulosti pro Andreje Babiše dokázal mnohé „zařídit“.

Babiš tak ještě před tímto víkendem nakonec ustoupil, a na pozici šéfa drah nechá vypsat výběrové řízení. Je ovšem otázkou, jak takové VŘ bude nakonec probíhat, a jakou si stanoví strukturu. Podle Pirátů může jít o nastrčené „taháky“ pro Nebeského, kterému by tak Ministerstvo dopravy mohlo jít tzv. na ruku.

V pořadu OVM tak bude chtít opozice jasně transparentní výběrové řízení, které nesmí být postaveno „na klíč“ pro konkrétního kandidáta. Páteční vyjádření Andreje Babiše, nejspíš i na nátlak masivních protestů v ulicích, (a také do uzávěrky tohoto článku), nominaci Václava Nebeského zcela stáhl, ministerstvo jej nevpustí do výběrového řízení.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments