PRAHA – V den platnosti nových jízdních řádů, zdražuje národní dopravce své jízdné o 2,5%. Pokud si zákazníci zakoupí jízdenku ještě před 9. prosincem 2012, mohou cestovat za původní cenu jízdného i v době po zdražení a tedy faktických úprav cen u Českých drah. Dráhy zdražují jízdné díky navyšujícím se vstupům, ty jsou v současné době na hranici kolem 500 milionů korun.

Od prosince navíc dojde řadě změn ve vedení a pravidelnosti některých vlaků. Express D1, který v současné době vyráží každé ráno z Brna do Prahy 2x denně, bude od prosince vyjíždět celkem 3x denně. Mezi Plzní a Prahou pak budou některé vlaky jezdit podstatně rychleji než doposud, Správce dopravní cesty zde ukončí řadu staveb a předá k užívání. Dojezdové časy tak budou do těchto dvou měst o 10-15 min. kratší.

Dráhy denně vypravují na 8500 spojů, z toho je více jak polovina objednávána jednotlivými kraji. Další vlaky provozuje dopravce ve vlastní režii. Především IC a EC vlaky, nově taktéž i tzv. D1 Express Brno-Praha a zpět. Od jara 2013 budou jezdit také tři spoje SC Pendolino do Plzně resp. Františkových Lázní. V tomto případě se bude jednat o přímé spoje vyjíždějící z Ostravy.

V mezinárodní dopravě pak bude zaveden tzv. taktový provoz vlaků do Varšavy, Vídně, Bratislavy a Budapešti. V příštím roce se vrátí dopravci také modernizované vozy, těch bude celkem 200 kusů, a mají nahradit vozy ve vlacích z Prahy do Plzně, Hradce Králové, Českých Budějovic a Chebu. S těmito vozy se počítá i na tratích kolem Brna a z Břeclavi do Bohumína. Mimo tyto vozy, budou mít České dráhy dalších 18 vozů restauračních a také vozů pro přepravu vozíčkářů a jízdních kol. Tyto vozy jsou oblíbené hlavě na vlacích z Prahy do Českých Budějovic a Volar.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments