České dráhy v prvním pololetí letošního roku vykázaly zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Zisková byla nákladní i osobní doprava, které pomohly rostoucí tržby z jízdného. Vlaky státního dopravce v pololetí cestovalo 91,6 milionu lidí, meziročně o 2,5 procenta více.

Osobní doprava zaznamenala zisk 85 milionů korun, což je meziroční zlepšení téměř o půl miliardy korun. Společnosti k tomu pomohly především rostoucí tržby z jízdného a také přísnější kontrola nákladů. Od loňského září začaly platit ve veřejné dopravě slevy pro studenty a seniory ve výši 75 procent jízdného.

Nejvíce se nárůst počtu cestujících projevil na dálkových linkách. Na nejvytíženějších spojích z Prahy do Ostravy, Brna, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem se podle dopravce zvýšil počet cestujících v dvouciferných číslech. S tím rostou i tržby, které se například v mezinárodní přepravě zvýšily o šest procent. Dálkové vlaky tvoří asi osm procent z celkového počtu vlaků, které dráhy provozují.

„Lidé s námi jezdí na delší vzdálenosti, proto nám rostl přepravní výkon, a to meziročně o 6,8 procenta. Průměrná přepravní vzdálenost byla v prvním pololetí 46 kilometrů. To svědčí o tom, že přibývá zákazníků, kteří železnici využívají k cestám za byznysem a k volnočasovému cestování,“ uvedl místopředseda představenstva Radek Dvořák. Obsazenost všech vlaků se zvýšila o procento na třicet procent.

Dominance ČD Cargo

Meziroční pokles naopak zaznamenala nákladní doprava, která měla zisk 270 milionů korun. K poklesu přispěly zejména vyšší ceny energie, růst nákladů a investice. Společnost přepravila celkem 33,4 milionu tun materiálu.

Dceřiná společnost ČD Cargo, zajišťující nákladní dopravu, si podle Dvořáka drží šedesátiprocentní podíl na českém trhu. Dodal, že roste také mezinárodní přeprava. Vedle Polska se nákladní vlaky dopravce více prosazují i například v Rakousku.

V pololetí vzrostly především přepravy uhlí, zemědělských výrobků a zvýšily se příjmy i z kombinované dopravy. U některých komodit se naopak podle podniku projevuje zpomalování ekonomiky.

České dráhy za celý loňský rok hospodařily se ziskem téměř 1,2 miliardy korun, o více než 200 milionů korun vyšším než v roce 2017.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments