Čína pozastavila s účinností od začátku března prodej letenek na lety z Pekingu do Prahy s firmou Hainan Airlines. Důvod opatření české ministerstvo zahraničí nezná, sdělila mluvčí úřadu Zuzana Štíchová. Prezident Miloš Zeman v říjnu řekl, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy. O čínském opatření ve středu informoval web Respekt.cz.

 „V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné, či definitivní opatření a zda je motivované komerčně, či politicky,“ napsala Štíchová.

„Může to být vnímáno jako gesto, které není vstřícné. V tuto chvíli nemáme vysvětlení z čínské strany oficiální cestou. Podle argumentů se jedná o nedostatečnou vytíženost letu. Je však možné, že to souvisí s řadou událostí z posledních měsíců. Jedná se také o vztahy mezi hlavním městem Prahou a Pekingem,“ připustil v pořadu Interview ČT24 šéf Černínského paláce Tomáš Petříček (ČSSD).

Česká diplomacie se chce zástupců Číny při nejbližších jednáních ptát, co za rozhodnutím stojí. Ministerstvo zahraničí podle Štíchové považuje přímé letecké linky za důležitý prvek vzájemných vztahů se zahraničními partnery, které podporují byznys i osobní kontakty. 

Mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková sdělila, že firma Hainan Airlines Letiště Praha o přerušení prodeje letenek informovala. „Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila,“ dodala.

Do Číny v současnosti létají z Prahy čtyři linky

Praha má v současné době celkem čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu.

Celkem jde o 12 spojení týdně. „Tyto linky zůstávají v provozu i v rámci aktuálního letového řádu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společností informace o tom, že by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám,“ uvedla Pavlíková.

Napětí mezi českou a čínskou metropolí

V roce 2019 podle ní využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou celkem 188 tisíc cestujících v obou směrech. „Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem,“ dodala.

Loni v červenci měla také začít fungovat linka Sichuan Arlines do jihočínského města Šen-čen. Dosud se tak ale nestalo. Podle týdeníku Respekt Čína tuto linku zrušila.

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments