PRAHA | Meziročně více spojů přidají České aerolinie v nadcházející zimní sezóně 2013/2014 na pravidelných linkách do Ruska, ale také do Paříže, Stockholmu nebo Ženevy. Společnost plánuje otevřít nové dálkové destinace na Dálném východě. České aerolinie tak budou dále posilovat hlavní strategii propojování východu se západem s přestupem v Praze.
Novou spolupráci na bázi sdílení kódů připravují České aerolinie s Air Europa, která postupně přinese do letového řádu společnosti několik nových destinací v karibské oblasti a Jižní Americe. Pravidelné linky do Taškentu a Tbilisi České aerolinie převedou na sezónní operování. V nadcházející zimní sezóně 2013/2014 České aerolinie meziročně mírně posílí pravidelné spoje zejména do Ruské federace. Nejen letošní novinka, linka do Permu, ale i spoje z Prahy do Nižného Novgorodu, Petrohradu nebo z Karlových Varů do Moskvy budou navýšeny o nové frekvence. Také ostatní destinace, tj. do Curychu, Mnichova, Nice a Soulu, jež České aerolinie letos otevřely, zůstávají součástí letového řádu společnosti pro zimní sezónu 2013/2014.
„Chceme dále upevňovat a rozvíjet naši hlavní strategii orientace na východní trhy, tj. Rusko a Dálný východ, a jejich propojování s Českou republikou a západní Evropu. To jsou oblasti, kde máme jasně identifikovaný tok a poptávku po cestách do České republiky a střední Evropy. Do této koncepce plně zapadá postupně se rozvíjející strategická spolupráce na bázi vzájemného sdílení kódů s naším partnerem a minoritním akcionářem, společností Korean Air,“ uvedl Jiří Marek, výkonný ředitel Českých aerolinií pro Obchod a marketing. V souladu s touto strategií připravují ČSA otevření jedné až dvou nových přímých dálkových linek z Prahy na Dálný východ, přičemž jedna z nich by mohla být v Japonsku.
Meziročně více frekvencí přidají České aerolinie v zimní sezóně také na linkách do Milána, Paříže, Stockholmu nebo Ženevy. Naopak, kvůli sezónním výkyvům v poptávce společnost meziročně mírně sníží počet letů do Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Düsseldorfu nebo Varšavy, nicméně u všech zmiňovaných destinací zůstávají nadále v nabídce Českých aerolinií dva spoje denně, v případě Bukurešti pak denní spojení. U pravidelných linek do Taškentu a Tbilisi České aerolinie mění celoročního operování na sezónní, stejně jak bylo již zavedeno v případě Oděsy. „Důvodem je jejich extrémní sezónnost. Nejvyšší zájem o cesty na těchto linkách je v období od přibližně poloviny května do poloviny září. V těchto měsících budou opět v provozu. Jejich celoroční provoz se vůbec nevyplácí, ani z pohledu lokálního, ani transferového produktu,“ vysvětlil Jiří Marek.
České aerolinie na prahu zimní sezóny zahájí spolupráci na bázi vzájemného sdílení kódů s Air Europa, španělským partnerem z aliance SkyTeam. Nové partnerství postupně přinese do letového řádu Českých aerolinií několik zajímavých destinací, které ze svých bází v Barceloně a Madridu operuje Air Europa. V první fázi se bude jednat o body na Baleárských a Kanárských ostrovech, např. Palma de Mallorca, Las Palmas nebo Santa Cruz de Tenerife, ve druhé pak v karibské oblasti a Jižní Americe.
Po vzájemné harmonizaci letových řádů budou mít cestující z Prahy jedinečnou možnost jednoduše cestovat do takových destinací jako Cancún, Havana, Santo Domingo a další. „Díky spolupráci s Korean Air a Etihad Airways má společnost pokryty nejdůležitější a nejžádanější destinace ve východní a jihovýchodní Asii, Austrálii i Africe. Po zahájení spolupráce s Air Europa České aerolinie doplní obchodní nabídku také o spoje do Jižní Ameriky. Rádi bychom v nejbližší době ještě doplnili a zatraktivnili nabídku spojů na severoamerický kontinent,“ doplnil Jiří Marek.
Novou codeshare spolupráci v uplynulých dnech uzavřely České aerolinie také s rumunskou společností Tarom, partnerem z aliance SkyTeam. České aerolinie budou mít kód na pravidelnou linku, kterou Tarom operuje z Kluže do Prahy a naopak, rumunský národní dopravce bude mít svůj kód na pravidelný spoj Českých aerolinií z Bukurešti do Prahy.