Píšete nám, že pro svého potomka chcete pořídit nějakou tu železnici nebo kolejiště. Možností máte opravdu mnoho, především je nutné vědět, zda začínající modelář má o železniční modelářství hlubší zájem, nebo se bude zajímat jen okrajově, a nějaké to „ježdění“ bude brát jen jako hračku!

Start SET Roco kat.č.: 5132 s jednotkou ICE2 a lokomotivou BR218 + vozy

Myslím, že toto jsou zásadní a důležité body odkud je nutné vycházet! Digitální SETy lze zakoupit u Roco a Fleischmann, firma Lenz nebo Zimo pak vyrábí jednotlivé komponenty pro níže popisované specifika a náležitosti…

Dejme tomu, že se jedná o kluka který má o železnici větší zájem, nebude jí brát doslova jako hračku, a bude se dále rozvíjet a vypracovávat v modeláře který chce získávat poznatky ze světa skutečných železnic – které bude chtít taktéž převádět do toho svého, modelového. Pokud je v tomto již u Vás jasno, synek se rychle zdokonalí a rozkouká již sám. Zde bych rád ještě poznamenal, že je možné začít se startovacími SETy od výrobců jako je Roco nebo Fleischman, nebo si kupovat vše samostatně a stavět kolejiště od základu. Laicky asi takto: koupím si díly do počítače který si sám postavím, pamět, pevný disk, základní desku, monitor – a nebo si vše koupím komplet a jen si to přinesu domu a zapojím, počítač naskočí a já jej mohu používat.

U start SETů je to zcela stejné, zvolíte buďto jednu, nebo druhou variantu, tedy nákup jednotlivých komponent. Dále je skupina modelářů, kteří provozují svá modelová kolejiště v analogovém režimu, zakoupením SET sestavy, mají včetně ovladače Roco Multimouse, i několik dalších komponent, převážně kolejivo a modifikace obsahu v balení hnacích a tažných vozů. Mnohdy se ale zdá, že pořizovací cena start SETů se blíží k cenové hranici samotných DCC periferií. Navíc balení obsahuje ne-oblíbené kolejivo RocoLINE. U nás, v německých končinách ještě za jistých podmínek tolerované, v česku ale zcela zatracované.

Včetně zdroje 16V AC je součástí vybavení i DCC Booster centrála

02

Každé balení obsahuje síťový zdroj s 16V AC který je schopen uživit až 10 lokomotiv v jednorázovém provozu. Veškeré zařízení disponuje periferiemi ke kterým je možno dokoupit a připojit další zařízení pro ovládání jízdy lokomotiv, zpětná hlášený od výhybek, připojení počítače diky interface modulu, až samotného programování a plánování provozu v mnoha produktech software vybavení takové obsluhy pro řízení kolejiště.

Ergonomický ovladač multiMAUS padne do ruky každému

SOUVISLOSTI  Pomalé vykupování pozemků komplikuje dostavbu D3. Majitelům se nelíbí nízká cena

03

Pokud se bude jednat o středně velké kolejiště, klubové ale i domácí, lze použít několik navzájem propojených ovladačů multMAUS v řadě. Např. jeden pro depo, další pro malou jednokolejnou lokálku s koncovou stanicí, hlavní trať od dvou kolejích – ze pro každý směr klidně jeden ovladač. Pokud se Vám toho bude zdát moc, pak jednoduše přejít na ovládaní kolejiště pomocí počítače. O tom bych se rozepsal někdy jindy, mám již k tomu něco připravené!

Ovládání pomocí počítače lze zvolit do několika variant, automatické, poloautomatické, sekundární. Volba automatického ovládání je vhodná pro kolejiště klubová ale i domácí. Vhodně zvolená aplikace (software), nám umožní programovat nejen jízdy hnacích vozidel a oběhy souprav dle zvolených kritérií, ale taktéž turnusy a tvorby grafikonů, tedy jízdních řádů a sledů vlaků jdoucích zasebou ve skupině.

Ale zpět k našemu začínajícímu modeláři. Pokud provozuje středně velké domácí kolejiště, zvolil tedy variantu start SETu např. od firmy Roco nebo Fleischmann, dostává se mu do ruky plnohodnotné provozování hnacích vozidel dodávaných v balení. Většina výrobců již v dnešní době implementuje do modelů tzv. interface – konektor standartně o počtu 8 pinů, kam lze připojit zakoupený dekodér např. Lenz, Roco, Zimo a Motorola. Model (lokomotivu), dle přiložené dokumentace rozmontujete, nikdy nepospíchejte, vyhnete se případnému poškození modelu – nápadná bude černá záslepka vsunutá do zdířek pro dekodér, jednoduše jí vytáhnete a zasunete PINy zástrčky dekodéru do přítomného interface! Model posadíte na koleje, lépe jako jediný a mimo dosah dalšího modelu, v programovacím režimu multiMAUS začnete programovat název, číslo, parametry rychlostí, nebo poziční světla, přítomné ozvučení – jeho hodnoty ap.

Veškerá programování jsou dostupná v několika jazycích, a to i v českém u přiložené dokumentace! Tím se z Vašich analogových modelů stávají modely provozované v digitálním režimu.

SOUVISLOSTI  Bourat se nebude..., blížší koncept pro využití nádražní budovy ovšem zatím není !

04

Pro realizaci ovládání kolejiště příslušenství a jízdy vozidel, existuje mnoho publikací. Já osobně jsem zvolil analogové ovládání příslušenství a digitální ovládání jízdy hnacích vozidel. Dnes již testuji DCC zapojení výhybek v závislosti na staniční odjezdová a vjezdová návěstidla řízená pomocí počítače, stavění vlakových cest ap. chci takě zkusit zcela automatizovaný provoz na lokálce s koncovým nádražím. Provoz bude řízen počítačem, ten bude určovat dle sestaveného grafikonu jízdy tam/zpět, posun a další provozní náležitosti. Láká mě především křížení vlaků ve výhybně nebo objíždění lokomotiv v koncové stanici. O tom ale někdy příště.

05

Kolejivo Roco LINE, vydrží i malé přišlápnutí lidskou nohou

06

Veškeré kolejivo SETu 5132 pro start modeláře DCC

07

Z obsahu balení ICE2 a BR218 již pod napětím

08

Kolejový jeřáb s provozním doprovodem jako další doplněk v hobby programu

09

10

K několika variántám start SET balení lze dokoupit i hezké hobby vagony pro další úpravy

11

12

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here