Píšete nám, že pro svého potomka chcete pořídit nějakou tu železnici nebo kolejiště. Možností máte opravdu mnoho, především je nutné vědět, zda začínající modelář má o železniční modelářství hlubší zájem, nebo se bude zajímat jen okrajově, a nějaké to „ježdění“ bude brát jen jako hračku!

Start SET Roco kat.č.: 5132 s jednotkou ICE2 a lokomotivou BR218 + vozy

Myslím, že toto jsou zásadní a důležité body odkud je nutné vycházet! Digitální SETy lze zakoupit u Roco a Fleischmann, firma Lenz nebo Zimo pak vyrábí jednotlivé komponenty pro níže popisované specifika a náležitosti…

Dejme tomu, že se jedná o kluka který má o železnici větší zájem, nebude jí brát doslova jako hračku, a bude se dále rozvíjet a vypracovávat v modeláře který chce získávat poznatky ze světa skutečných železnic – které bude chtít taktéž převádět do toho svého, modelového. Pokud je v tomto již u Vás jasno, synek se rychle zdokonalí a rozkouká již sám. Zde bych rád ještě poznamenal, že je možné začít se startovacími SETy od výrobců jako je Roco nebo Fleischman, nebo si kupovat vše samostatně a stavět kolejiště od základu. Laicky asi takto: koupím si díly do počítače který si sám postavím, pamět, pevný disk, základní desku, monitor – a nebo si vše koupím komplet a jen si to přinesu domu a zapojím, počítač naskočí a já jej mohu používat.

U start SETů je to zcela stejné, zvolíte buďto jednu, nebo druhou variantu, tedy nákup jednotlivých komponent. Dále je skupina modelářů, kteří provozují svá modelová kolejiště v analogovém režimu, zakoupením SET sestavy, mají včetně ovladače Roco Multimouse, i několik dalších komponent, převážně kolejivo a modifikace obsahu v balení hnacích a tažných vozů. Mnohdy se ale zdá, že pořizovací cena start SETů se blíží k cenové hranici samotných DCC periferií. Navíc balení obsahuje ne-oblíbené kolejivo RocoLINE. U nás, v německých končinách ještě za jistých podmínek tolerované, v česku ale zcela zatracované.

Včetně zdroje 16V AC je součástí vybavení i DCC Booster centrála

02

Každé balení obsahuje síťový zdroj s 16V AC který je schopen uživit až 10 lokomotiv v jednorázovém provozu. Veškeré zařízení disponuje periferiemi ke kterým je možno dokoupit a připojit další zařízení pro ovládání jízdy lokomotiv, zpětná hlášený od výhybek, připojení počítače diky interface modulu, až samotného programování a plánování provozu v mnoha produktech software vybavení takové obsluhy pro řízení kolejiště.

Ergonomický ovladač multiMAUS padne do ruky každému

03

Pokud se bude jednat o středně velké kolejiště, klubové ale i domácí, lze použít několik navzájem propojených ovladačů multMAUS v řadě. Např. jeden pro depo, další pro malou jednokolejnou lokálku s koncovou stanicí, hlavní trať od dvou kolejích – ze pro každý směr klidně jeden ovladač. Pokud se Vám toho bude zdát moc, pak jednoduše přejít na ovládaní kolejiště pomocí počítače. O tom bych se rozepsal někdy jindy, mám již k tomu něco připravené!

Ovládání pomocí počítače lze zvolit do několika variant, automatické, poloautomatické, sekundární. Volba automatického ovládání je vhodná pro kolejiště klubová ale i domácí. Vhodně zvolená aplikace (software), nám umožní programovat nejen jízdy hnacích vozidel a oběhy souprav dle zvolených kritérií, ale taktéž turnusy a tvorby grafikonů, tedy jízdních řádů a sledů vlaků jdoucích zasebou ve skupině.

Ale zpět k našemu začínajícímu modeláři. Pokud provozuje středně velké domácí kolejiště, zvolil tedy variantu start SETu např. od firmy Roco nebo Fleischmann, dostává se mu do ruky plnohodnotné provozování hnacích vozidel dodávaných v balení. Většina výrobců již v dnešní době implementuje do modelů tzv. interface – konektor standartně o počtu 8 pinů, kam lze připojit zakoupený dekodér např. Lenz, Roco, Zimo a Motorola. Model (lokomotivu), dle přiložené dokumentace rozmontujete, nikdy nepospíchejte, vyhnete se případnému poškození modelu – nápadná bude černá záslepka vsunutá do zdířek pro dekodér, jednoduše jí vytáhnete a zasunete PINy zástrčky dekodéru do přítomného interface! Model posadíte na koleje, lépe jako jediný a mimo dosah dalšího modelu, v programovacím režimu multiMAUS začnete programovat název, číslo, parametry rychlostí, nebo poziční světla, přítomné ozvučení – jeho hodnoty ap.

Veškerá programování jsou dostupná v několika jazycích, a to i v českém u přiložené dokumentace! Tím se z Vašich analogových modelů stávají modely provozované v digitálním režimu.

04

Pro realizaci ovládání kolejiště příslušenství a jízdy vozidel, existuje mnoho publikací. Já osobně jsem zvolil analogové ovládání příslušenství a digitální ovládání jízdy hnacích vozidel. Dnes již testuji DCC zapojení výhybek v závislosti na staniční odjezdová a vjezdová návěstidla řízená pomocí počítače, stavění vlakových cest ap. chci takě zkusit zcela automatizovaný provoz na lokálce s koncovým nádražím. Provoz bude řízen počítačem, ten bude určovat dle sestaveného grafikonu jízdy tam/zpět, posun a další provozní náležitosti. Láká mě především křížení vlaků ve výhybně nebo objíždění lokomotiv v koncové stanici. O tom ale někdy příště.

05

Kolejivo Roco LINE, vydrží i malé přišlápnutí lidskou nohou

06

Veškeré kolejivo SETu 5132 pro start modeláře DCC

07

Z obsahu balení ICE2 a BR218 již pod napětím

08

Kolejový jeřáb s provozním doprovodem jako další doplněk v hobby programu

09

10

K několika variántám start SET balení lze dokoupit i hezké hobby vagony pro další úpravy

11

12

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments