Společnost Pars nova získala od Českých drah zakázku na modernizaci čtyřiceti vozů pro dálkové spoje. Za obnovu čtvrt století starých vlaků dostane bez daně 695,6 milionu Kč. Šumperská firma patřící plzeňské Škodě Transportation má modernizované vozy dodat drahám do poloviny roky 2014.

Společnost Pars nova pro ČD upraví vozy typu Bmee, které vyrobila v letech 1986 a 1987 tehdejší východoněmecká vagonka v Budyšíně. „Vůz bude při modernizaci upraven na velkoprostorový s osmdesáti místy k sezení. Budou vyměněny podlahy, obložení, okna a instalováno nové osvětlení. Cestující určitě ocení nové polohovatelné sedačky,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek. Doplnil, že cestující budou mít v nových vozech, které budou klimatizované, k dispozici elektrické zásuvky pro napájení notebooků nebo mobilů. Společnost dále přestaví toalety.

„Budou mít uzavřený systém a cestující je tak budou moci využít i ve stanici. Snadný nástup a průchod mezi vozy zajistí nové dveře ovládané tlačítky nebo madly s elektrickým nebo elektropneumatickým pohonem. Nástupní dveře budou během jízdy bezpečnostně blokovány. Vozy budou vybaveny také elektronickým informačním a rezervačním systémem,“ řekl Blažek. V jednom nástupním prostoru bude podle něj vybudováno místo pro kočárky nebo až čtyři jízdní kola.
Soutěž zlevnila zakázku o pětinu

Až budou staré vozy přeměněny na mladší, nasadí je dráhy hlavně do souprav EuroCity a Expres na tratích spojujících Prahu s moravskými městy, například s Ostravou, Olomoucí nebo Brnem a dále na Slovensko a do Maďarska. Dráhy u této zakázky přizvaly do hry čtyři soutěžící, což se jim vyplatilo. Vítězná firma nakonec slíbila zakázku vyrobit o 180 milionů Kč levněji, než dráhy původně čekaly.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments