Čistý zisk americké automobilky Ford Motor v letošním druhém čtvrtletí prudce klesl kvůli rozsáhlým restrukturalizačním nákladům v Evropě a Jižní Americe. Firma ve středu oznámila, že ve čtvrtletí vydělala pouze 148 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun) po zisku 1,1 miliardy dolarů před rokem.

Zisk na akcii klesl na pouhé čtyři centy z 27 centů před rokem. Bez zahrnutí jednorázových položek sice dosáhl 28 centů, i tak ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 31 centů. Tržby společnosti naopak odhady překonaly. Zůstaly totiž beze změny na 38,9 miliardy dolarů, zatímco analytici počítali s jejich poklesem.

Finanční ředitel Tim Stone podle agentury AP uvedl, že společnost vykázala mimořádné náklady 1,2 miliardy dolarů v souvislosti s uzavíráním továren v Evropě a Jižní Americe.

Automobilka koncem června oznámila, že hodlá v Evropě do konce příštího roku zrušit 12 tisíc pracovních míst. Ford se chystá uzavřít závod na výrobu motorů v Británii, továrnu na převodovky ve Francii a další tři továrny v Rusku. Plánuje rovněž prodat slovenskou továrnu na převodovky firmě Magna.

Nissan musí propustit devět procent zaměstnanců

Provozní zisk japonské automobilky Nissan Motor v prvním finančním čtvrtletí meziročně klesl o 98,5 procenta na 1,6 miliardy jenů (zhruba 340 milionů korun). Firma ve středu rovněž oznámila, že hodlá snížit výrobu o deset procent a zrušit 12 500 pracovních míst. To odpovídá zhruba devíti procentům její celkové pracovní síly.

Provozní zisk Nissanu v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, výrazně zaostal za očekáváním analytiků. Ti jej podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali na 39,5 miliardy jenů. V celém finančním roce očekává automobilka pokles zisku o 28 procent na 230 miliard jenů, tedy na nejnižší úroveň za více než deset let, napsala agentura Reuters.

Nissan se v poslední době potýká se slabou poptávkou, růstem nákladů a negativními důsledky obvinění bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna z finančních deliktů. Některá média již v uplynulých dnech informovala, že Nissan plánuje zrušení více než 10 tisíc pracovních míst.

Nissan je druhým největším výrobcem automobilů v Japonsku. Ghosn vedl podnik po dvě desetiletí, loni v listopadu byl ale zatčen a nyní čeká na soud. Čelí obvinění, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Tvrdí však, že je nevinný.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po listopadovém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments