Německá automobilka Volkswagen vyrobila elektrickou poštovní dodávku, která sama následuje doručovatele. Vozidlo bude možné ovládat i z pozice spolujezdce. Něměcký koncern poprvé představil studii s označením eT! v postupimském designérském středisku.

fotografie | Volkswagen

Vzhledově eT! vychází z populárního VW Transporteru a je speciálně určená pro doručovací a logistické služby. Vozidlo vzniklo ve spolupráci s Deutsche Post, která je jedním z největších odběratelů lehkých užitkových vozidel, a Vysokou školou výtvarných umění v Braunschweigu.

Dodávka zvládne bez řidiče za volantem následovat doručovatele po cestě od domu k domu nebo na povel přijede k doručovateli. Vozidlo je navíc možné ovládat i ze strany spolujezdce, aby nemusel řidič při vykládání zásilek zbytečně vozidlo obíhat. Na průchozí straně spolujezdce jsou dvoustupňově elektricky ovládané posuvné dveře, které umožňují extrémně rychlé nastupování do vozidla a rovněž rychlý přístup k rozváženým zásilkám.

Jürgen Leohold, vedoucí výzkumu koncernu Volkswagen: „Provedli jsme podrobné analýzy procesů a potřeb zákazníků a na jejich základě jsme odvodili, jakým směrem se bude segment doručovacích a kurýrních vozidel v dlouhodobém horizontu vyvíjet. Náš výzkum jsme přitom zaměřili především na provoz s nulovými emisemi, na přizpůsobení vozidla stísněnému prostoru v městských centrech, na realizaci částečně automatizovaných jízdních funkcí, které smysluplně podporují a zjednodušují pracovní procesy, a na integraci nových komunikačních technologií.“

Vozidlo je poháněno elektromotory v nábojích kol, což kromě nulových emisí vozu poskytuje optimální využití vnitřního prostoru a maximální obratnost v centrech měst. Podle zástupců VW nejde v tomto případě na rozdíl od elektrického golfu nebo mini auta up! o vůz, který by byl k dispozici v blízké budoucnosti, dává ale signály o tom, jak by mohl od druhé poloviny tohoto desetiletí vypadat svět lehkých užitkových vozidel i z hlediska elektrického pohonu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments