herpa-info-auto 60f80Řada našich čtenářů nás požádala, zda by bylo možné na našich stránkách uvádět novinky od známých výrobců modelů automobilů, autobusů, stavebních a nákladních vozů, letadel aj. Jelikož se HOBBY za poslední rok dostalo spíše do okrajové části portálu, budeme se snažit vyhovět tedy i v tomto případě. Pokud se chcete podílet na aktualizaci HOBBY i vy, čtenáři, budeme velice rádi.

Modelářská firma Herpa se za posledních několik let proměnila i na design-vývojové centrum celé řady modelů i pro jiné, než klasické prodeje. Nejvíce tedy pro prezentaci firem v oblasti letectví a automobilismu. Ostatně, Herpa je největší výrobce modelů letadel běžných domácích měřítek od 1:120 výše.

Na modelu označeném nápisem HUBERT SCHMID je jasné deklarováno že se jedná o skutečnou stavební firmu která se zabývá stavebním odpadem a materiály pro stavbu. Tedy sutě, písek, kámen, beton, štěrk ap. Vlastně ať Herpa vyrobí jakýkoliv model, vždy jej může označit za ojedinělý ve svém významu v označení: logo, barva firmy, uspořádání soupravy (návěs, přívěs ap.) takových modelů Herpa vyrobila již  celé desítky sérií. {qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/hobby/minimag-magazin-model-auto/1518-herpa-info-man-tga-l-a-volvo-fh-gl{/qrcodegenerator}

U tohoto výrobce jsou ale velice obtížně dostupné i omezené série některých modelů s logem řady jiných firem. Herpa vyrábí modely jen po zajištění obchodních práv pro značku zamýšlené firmy které chce tak přenést na modelu. V mnoha případech se i řada takových modelů ani nerealizovala, ačkoliv na ně bylo před výrobou již poukazováno. Nyní firma zvolila spíše metodiku kompletního modelu se zajištěním práv pro výrobu od majitele skutečné silniční nebo letecké firmy. Může se tak stát, že ačkoliv skutečné vozidlo nebo letadlo je již v novém designu v provozu, řada jednání o autorská práva pro výrobu tak uvedení modelů jen prodlužují. Ovšem patentové a obchodně-grafické právo je v Německu dopilováno k dokonalosti. Nemůže se tak stát, že si Český šovinista nastříká bílou barvou model kamionu, aby na něj posléze nanesl logo CS Cargo nebo HOPI – obě firmy z Česka, i takové jsou příklady z domácí půdy.

  • Herpa 907989 MAN TGA L Baustoff-Hängerzug „Hubert Schmid GmbH“
  • Cena: 34,50 EUR / 862,50 CZK
  • 1:87

  • Herpa 905183 Volvo FH GL Tankcontainer-Sattlezug „Lanfer“
  • 32,50 EUR / 812,50 CZK
  • 1:87

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments