Správce dopravní cesty (SŽDC), od 9. prosince změní obsah hlášení s informacemi od vlaků. Tyto úpravy se mají týkat jen velkých uzlových stanic v celé síti. Dle vyjádření SŽDC, se v případě ohlašování informací o vlaku cestující z více jak 90% informují u grafických panelů, které zobrazují podrobnější informace k určenému vlaku.

V řadě větších stanic způsobují hlášení spíše zmatečné situace. To je patrné např. v Praze, Brně, Plzni nebo Ostravě. V době, kdy během hodiny odjíždí průměrně i 14 vlaků, není možné, aby cestující všechny informace vnímal. Z klasického ohlašování tak zmizí informace o řazení vozů první třídy, případně vozu pro rodiny s dětmi, dále pak lůžkové a lehátkové vozy. V současné době tato řazení hlásil klasický rozhlas, nově tyto informace od prosince budou pouze na informačních tabulích o odjezdech a příjezdech vlaků.

Dále pak v případě větší uzlové stanice, která vypravuje mezinárodní vlaky, jsou hlášení tak dlouhá, že je cestující skutečně nemohou vnímat v celé šířce. Mezinárodní vlaky mají také obsáhlé a rozmanité řazení. Celý rozbor řazení vlaku tak cestující bude moci vyčíst z informačních tabulí, pro tento případ vydal Správce dopravní cesty – pod který tato problematika spadá, celkem obsáhlou dokumentaci, jak přesně a jakým způsobem cestujícího informovat na panelech odjezdů. Další hlášení pak mají být rozhlasem vedena jen sporadicky.

Hlášení se taky zjednoduší do krátké časové stopy. Tyto úpravy ocení dle mluvčího SŽDC hlavně cestující v Praze a Brně. Od prosince tak již nebudou zahraniční stanice jmenovány i v Češtině, ale pouze v originálním znění. Také nejspíš odpadne i hlášení čísla nástupiště a také vlaku. Rozhlas bude naopak povinně informovat o zpoždění odjezdových a příjezdových vlaků. V Česku jsou v provozu celkem tři informační hlasové systémy. Správce dopravní cesty by je rád do dvou let sjednotil do jednoho. Jiná hlášení jsou např. v Praze a Středočeském kraji, další pak na Moravě nebo ve Východních Čechách.

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments