Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se v těchto dnech začal zabývat soubojem dvou dopravců na trati mezi Prahou a Ostravou. Jedná se o problém, kdy České drahy, jako majoritní dopravce, zlevnil po nástupu konkurence RegioJet jízdné. Mnohdy se stává, že v době jízdy vlaku ČD, jsou místenky a jízdenky stejně drahé, jako u konkurence. V případě, že konkurence ve zvoleném čase nejede, stojí místenka s jízdenkou stejně.

Fotografie | TECHMAG

Tohle je celkem vážný prohřešek, který nyní ÚOHS řeší. Řízení potvrdil mluvčí drah Radek Joklík. Zaměstnanci úřadu dokonce minulý týden neohlášeně navštívili vedení drah a vyžádali si řadu dokumentů. „Mohu potvrdit, že kontrola proběhla. Více informací nelze v tuto chvíli sdělit,“ řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Podnět na antimonopolní úřad podal žlutý soukromý dopravce vlastněný Radimem Jančurou. Tomu se nelíbilo, že dráhy zlevnily až po jeho příchodu na trať mezi Prahou a Ostravou. Ještě před RegioJetem stálo základní jízdné z Prahy do Ostravy 438 korun, po vyjetí RegioJetu 290 korun. Jinde jízdenky nezlevnily.

Dráhy přitom jezdily dlouhé roky na trase podstatně dráž, navíc měly od státu garantováno, že kdyby pro ně vlaky mezi Prahou a Ostravou byly ztrátové, stát jim prodělek uhradí. Jančura má s antimonopolním úřadem zkušenosti: v minulosti dostal pokutu za to, že se svými autobusy jezdil podle úřadu pod nákladovou cenou na trase Praha – Brno. Teď je však RegioJet přesvědčen, že dráhy porušily zákon.

„Dominantní soutěžitel má zakázáno dlouhodobě nabízet své služby za podnákladové ceny, aby neblokoval vstup nových soutěžitelů na trh,“ vysvětlila právní zástupkyně RegioJetu Markéta Peňázová. Dráhy však porušení zákona odmítají a mluví jen o „standardní soutěži ve prospěch zákazníků v kvalitě a ceně služeb“. Podle mluvčího Radka Joklíka už dráhy nabídku levných jízdenek ČD Promo použily na jiných tratích. Státní dráhy tvrdí, že nástup konkurence jim neodlákal cestující, přesná čísla ještě nemají.
„V pendolinech byl meziroční nárůst cestujících o osm až deset procent, a ta jezdí hlavně na Ostravu,“ řekl Joklík.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments