Hejtmani požadují po ministerstvu dopravy, aby zajistilo 17,85 miliardy korun na nákup nových vlaků, které slíbilo dát krajům v rámci Operačního programu Doprava. Dosud má ministerstvo k dispozici 7,73 miliardy korun, poptávka krajů přitom přesahuje i původně slíbenou částku.

Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) se proto dopisem obrátila na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na společném jednání za přítomnosti ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) situaci urychleně řešili.

„Jakákoliv nižší částka je pro nás nepřijatelná. Kraje udělaly maximum, naplnily podmínky čerpání dotací, souhlasily s tím, že zašlou co nejvíce žádostí o dotace, aby prokázaly jasnou poptávku po tomto druhu investic,“ uvedla Vildumetzová v tiskové zprávě. Zdůraznila, že problém je nutné vyřešit do června 2018, aby kraje mohly vybrat dodavatele vozidel a železniční dopravce v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Regiony mají podle Vildumetzové připraveny projekty za mnohem více peněz a jsou i připraveny celou záležitost koordinovat. Chtějí tak svým obyvatelům zajistit cestování po železnici moderními soupravami, které odpovídají evropským standardům. Současně budou po ministru dopravy požadovat, aby písemně přislíbil uveřejnění další dotační výzvy nejpozději v červenci 2018.

Dalším požadavkem, který Vildumetzová ve svém dopise premiérovi uvedla, je dořešení příslibu vlády ohledně financí na rekonstrukce krajských silnic druhých a třetích tříd. Kraje na ně požadují čtyři miliardy korun, dosud ale nevědí, jakou podporu budou moci získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Plánování oprav silnic je tak pro ně velmi obtížné, dodala hejtmanka.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments