Silnice na východě republiky stále namrzají. Problémy hlásí silničáři na Vysočině i ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí silná ledovka ve vybraných částech krajů až do úterních 18 hodin. Potíže mají celý den i tramvaje a trolejbusy v Brně, náhradní autobusy ve špičce kapacitně nestačily. Podle dopravního podniku jde o největší kalamitu za posledních 30 let.

Problémy jsou prakticky na všech tramvajových a trolejbusových linkách v jihomoravské metropoli. Na trolejích se totiž tvoří námraza, vozidla pak buď nemají proud, nebo se při nečekaně prudkém odběru trolej přepálí a vůz nemůže z místa. Posíláme svoje osádky, aby tu námrazu sklepávaly, nicméně v tom místě, kde je třeba námraza sklepána, tak zase rychle se tvoří nová, říká mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Dopravní podnik řešil situaci náhradními autobusy, které ale v dopravní špičce nestačily cestující pobírat. Námraza na trolejovém vedení zastavila některé spoje také ve Zlíně. Trolejbusy se například nedostaly na sídliště Jižní svahy. Dopravce musel nasadit náhradní autobusy. Ve Zlínském kraji odpoledne kvůli ledovce došlo asi k pěti dopravním nehodám. Hlavně na Kroměřížsku.

Na jižní Moravě stále prší a teploty se drží pod bodem mrazu. Aktuálně je největším problémem mrznoucí mlha na Znojemsku a Blanensku. Pod tíhou námrazy se totiž lámou větve i celé stromy a hasiči je musí ze silnic odklízet. Zatím hlásili asi deset výjezdů za poslední čtyři hodiny.

Podle meteorologů budou mrznoucí srážky slábnout ve druhé polovině noci na úterý, a s ohledem na přetrvávající teploty pod bodem mrazu bude tvorba ledovky pokračovat (s menší intenzitou) i během úterního dne. Nejsilnější má být na Vysočině a na jihu Moravy.

ČHMÚ upozorňuje, že lze očekávat problémy v silniční i železniční dopravě. „Zejména na Českomoravské vrchovině v důsledku tvorby silné námrazy vzniká možnost lámání větví nebo celých stromů. Námraza také může způsobit poškození elektrického vedení a tím i výpadky v dodávkách elektrické energie,“ varuje ČHMÚ.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments