Původně jsem chtěl tento díl vydat až ve středu, ale vzhledem k tomu, že se trošku ochladilo a začalo pršet, rozhodl jsem se ho dodělat už dnes. Od tohoto dílu se již budu věnovat stavbě modelů, než se ale pustím do konkrétní stavby, je vhodné, abych se zmínil o potřebném a méně potřebném vybavení.

Následující text rozhodně není určen zkušeným modelářům, ale měl by naopak sloužit jako motivace těm, kteří se leptům stále z nějakého důvodu vyhýbají. Takže jdeme na to!

Asi úplně tím nejdůležitějším nástrojem jsou ostré nůžky. Potřebujeme je hlavně na oddělování dílů od technologických rámečků, které nám drží leptané díly pohromadě. Dlouhou dobu jsem si myslel, že nůžky (a možná ještě pinzeta) jsou tím jediným, co potřebuji, a nechápal jsem, proč si všichni kupují ty předražené ohýbačky.

Na jemné díly je vhodnější mít menší nůžky

Stříhání střechy Gbgs

Většina leptů se dá opravdu ohýbat pouze rukou a ohyb je dostatečně přesný. Jednou se mi ale dostal do ruky velmi tenký lept s velmi tenkými sloupky oken a ohnutí střechy v rukách tehdy skončilo nevratným poškozením drahého leptu, který se místo v místě, kde se ohnout měl, ohnul právě v tenkých sloupcích oken. Asi nemusím dodávat, že jsem následující den oběhl všechny modelářské prodejny v Brně a za jedinou ohýbačku, kterou jsem tehdy sehnal, jsem byl ochoten dát téměř cokoliv.

Ohnout střechu Gbgs bez ohýbačky je téměř nemožné

Dnes už tedy netvrdím, že ohýbačka je k ničemu, ale naopak vím, že se bez ní neobejdu. Na trhu je nepřeberné množství ohýbaček, ale jejich dostupnost v prodejnách je žalostná. Já mám nejjednodušší a asi také nejlevnější model od Agmy. Její cena se i přesto pohybuje okolo 400 kč.

Moje ohýbačka v akci

Protože se ale v železničním modelářství setkávám s poměrně velkými lepty (např Y vozy, Bdmtee,…) a na trhu nejsou běžně dostupné tak velké ohýbačky. Musel jsem si v některých případech pomoci jinak. Používám k ohýbání takových dílů dvě kovová pravítka a malé svěrky. Všechno to v železářství vyšlo celkem asi na 100 kč. Této provizorní „taky ohýbačky“ je samozřejmě možné v začátcích využít i u menších dílů a oddálit tak poměrně vysokou investici do pořádné profi ohýbačky.

Na obrázku je vidět, co lze použít místo ohýbačky

A protože je text už zase poměrně dlouhý, popis sestavení modelu si nechám na příští díl. Na závěr ještě upozorňuji, že od pondělního rána by měla být v provozu nějaká provizorní stránka na adrese http://www.minimodels.cz.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments