V pondělí 28. ledna byli zahájeny práce na odstranění staré ekologické zátěže v sousedství areálu firmy Paramo. Vzhledem k tomu, že se pod povrchem pravděpodobně nachází zbytky nevybuchlé munice z II. světové války, může dojít v případě potřeby jejího zneškodnění k omezení železniční dopravy na tratích Přelouč – Pardubice hl.n., Pardubice hl.n. – Pardubice-Rosice nad Labem a Pardubice-Rosice nad Labem – Medlešice.

ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFIE | MĚSTO PARDUBICE

Bezpečnostní opatření při likvidaci výbušnin mohou být rozšířena také o evakuaci pardubického hlavního nádraží. Práce v okolí Parama potrvají několik týdnů. České dráhy pro takový případ připravily dopravní opatření, která počítají s odklony SC Pendolin a expresních vlaků Praha – Olomouc (a dále) z Prahy přes Hradec Králové do Chocně, s odklony expresních vlaků Praha – Brno přes Havlíčkův Brod a se zavedením alternativní autobusové dopravy za regionální vlaky. Zastávkové rychlíky v případě vyhlášení opatření k likvidaci nalezené munice budou v úseku Choceň – Praha zrušeny zcela.

{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1408-omezeni-v-pardubicich-si-vyzada-nekolik-tydnu{/qrcodegenerator}„Bohužel nelze předem odhadnout kdy a v jakém rozsahu může dojít k evakuaci obyvatel a k zastavení dopravy,“upozorňuje ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubicích Michal Štěpán. „Omezení se mohou vyskytnout kdykoliv během následujících týdnů v době prací, tedy v pracovních dnech mezi sedmou až sedmnáctou hodinou. České dráhy budou cestující informovat vývěskami ve stanicích, prostřednictvím svého personálu i webu. Zákazníci však musí počítat s tím, že konkrétní informace budou k dispozici jen velmi krátce před samotným omezením a následná organizace náhradní dopravy bude operativní.“

S ohledem na omezenou kapacitu odklonové trati přes Hradec Králové tudy pojedou pouze expresní vlaky a vlaky noční dopravy. I tak bude docházet ke značným zpožděním odkloněných vlaků. „Jízdní řády alternativní autobusové dopravy, stejně jako náhradní dopravy vedené v úseku Pardubice-Pardubičky až Choceň budou zveřejněny ještě před zahájením prací. V případě evakuace pardubického hlavního nádraží bude alternativní autobusová doprava zajišťována přes zastávku MHD Masarykovo náměstí v centru Pardubic, kde budou zajištěny i přestupní vazby mezi jednotlivými linkami nahrazujícími vlaky do Rosic, Medlešic, Přelouče a Pardubiček,“ dodává Michal Štěpán.

České dráhy připravují maximum opatření pro zmírnění důsledků případného omezení železniční dopravy a s tím spojených zpoždění vlaků, stejně jako pro zajištění alternativní dopravy. Bohužel nelze předem odhadnout všechny omezující vlivy, mezi které patří zejména sjízdnost a volnost silničních komunikací v Pardubicích i okolí a klimatické podmínky, jež budou mít rozhodující vliv na zahájení alternativní dopravy a následné dodržování jejího předpokládaného jízdního řádu.

JAK SE CESTUJÍCÍ DOPRAVÍ DO PARDUBIC V PŘÍPADĚ OMEZENÍ NEBO UZAVŘENÍ NÁDRAŽÍ V PARDUBICÍCH

Dálkové vlaky ze směru Česká Třebová vždy zastaví ve stanici Choceň (rychlíky z Moravy v této stanici jízdu ukončí). Cestující do Pardubic ve stanici Choceň přestoupí do spojů kyvadlové železniční dopravy vedené v úseku Choceň – Pardubice-Pardubičky. Tyto spoje budou zaváděny postupně po vyhlášení omezujících opatření a budou rozšiřovány tak, aby jezdily v cca 40minutovém intervalu. Kyvadlové spoje zastaví pouze ve stanicích Moravany a Kostěnice a dále na zastávce Pardubice-Černá za Bory. Ze zastávky Pardubice-Pardubičky se budou vracet zpět do Chocně a cestující budou moci využít alternativní kyvadlovou dopravu do centra Pardubic vedenou na zastávku MHD „Masarykovo náměstí“ (spoje budou pokračovat dále do Rosic nad Labem, k nádraží ČD).

Regionální vlaky ze směru Česká Třebová nebo Letohrad pojedou vždy až do stanice Moravany, podle jízdního řádu. Cestující si v Moravanech přestoupí na spoje kyvadlové železniční dopravy vedené na zastávku Pardubice-Pardubičky (viz odstavec výše).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments