Vláda Andreje Babiše avizovala, že zavede 75% slevu na jízdném pro seniory, děti, žáky a studenty. Začít platit má od 10. června. Ministři to schválili na jednání vlády minulý týden v úterý. Populistické „babišné“ tak nabírá první hmatatelné činy – škrty ve státních rezortech a institucích.

Odhad nákladů na kompenzace pro dopravce se vyšplhal na tři a čtvrt miliardy korun. Peníze chce vláda získat od všech rezortů, a tak bude škrtat prakticky na všech místech. O jednu z největších částek ale přišlo právě ministerstvo školství, které o navýšení prostředků, zejména na platy učitelů, dlouhodobě usiluje.

Podle schváleného návrhu přijde ministerstvo školství o 400 milionů, Akademie věd 100 milionů, Grantová agentura 150 milionů, Technologická agentura 216 milionů a Ústav pro studium totalitních režimů 5 milionů korun. Všechny tyto instituce se zabývají vzděláváním a vzdělaností, jejím rozvojem, vědou anebo kulturou v Česku. S ohledem na významnost škrtů lze očekávat, že jednotlivé organizace budou muset omezit některé své činnosti. Nejsou ale jedinými, kdo o část zdrojů přišli.

Andrej babiš potřebuje své voliče udržovat v přesvědčení, že opravdu pro ně něco dělá

Babišovo populistické jízdné zdarma, způsobí tedy ne-jen ochromení řady organizací, vývoje, výzkumu, či původní sliby v rezortu školství – ale také nastavuje zcela jinou hranici mezi tím, co chce jeden integrovaný Slovák s podporou 18 procent ze všech oprávněných voličů. Odebrání čtyř stovek milionů z rozpočtu ministerstva školství přichází v době, kdy se řeší zvyšování platů učitelů.

Babišovo jízdné zdarma
Babišovo jízdné musí zaplatit rozpočty všech ministerstev a institucí

Koncem minulého roku nařízením vlády přidáno 15 % do tarifní složky a pedagogické organizace tlačí na další zvýšení. Rovněž ministr školství Plaga chce, aby platy dále rostly. „Pro rok 2019 bych se rád dostal k asi 12miliardovému navýšení. Jenom tak je možné na konci tečovat hranici, kterou všichni ve sněmovně slíbili,“ uvedl ministr pro Hospodářské noviny minulý měsíc. Vzhledem ke škrtům je však otázkou, jaké jsou skutečné priority vlády.

JÍZDNÉ ZDARMA NEEXISTUJE, JEDNÁ SE POUZE O PŘESYPÁNÍ PENĚZ Z JEDNÉ POLOŽKY OD DAŇOVÝCH PLÁTCŮ, DO POLOŽKY DRUHÉ

„Jakékoli snižování rozpočtu resortu školství je nepřijatelné. Populistické nesystémové kroky tohoto typu jednoznačně odmítáme,” říká Janek Wagner ze spolku Pedagogická komora. „My netlačíme jen na platy či jen tarify, ale na zvětšení rozpočtu resortu na minimálně 5 % HDP oproti 3,7 % v roce 2016. Růst tarifů v podstatě jen vyrovnává růst průměrných mezd a inflaci,” vysvětluje Wagner.

„Před volbami se všechny strany předháněly, jak je pro ně vzdělávání důležité. Je jen půl roku po volbách a vláda v demisi již škrtá v oblasti školství. Levnější jízdné potřebným pomůže, ale kvalitu vzdělávání tím nezvedneme. A dokud nebudeme považovat vzdělání za investici, můžeme o budoucí prosperitě jen snít,” uvádí předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments