Sdružení Rekonstrukce státu, za kterým stojí řada známých či zcela neznámých lidí požaduje, aby stát zveřejňoval všechny smlouvy u svých firem. Jedná se např. o pivovar Budvar, České dráhy, plynárny, teplárny, městské dopravní podniky ap. Minulý týden ale vláda návrh smetla ze stolu, a registr smluv, do kterého by mohla nahlížet konkurence ze soukromého sektoru, zůstane i nadále tajemstvím.

Dvojsečný boj za své zájmy, a koukání do karet

Rekonstrukce státu (dále jen RS) je sdružení, které se delší dobu klade za cíl boj za naprostou transparentnost státu vůči občanovi. Nicméně, pokud by se naprostý laik podrobněji zajímal o lidi kolem této „skupiny“, musel by dospět k závěru, že řada figur kolem RS má i své vlastní zájmy.

Středeční hlasování parlamentu (12. dubna) tak údajně „vykostěný“ zákon o registru smluv sice smetlo ze stolu, největším bojovníkem za transparentnost je nadále Radim Jančura. Zároveň v Česku rozjel opět billboardovou kampaň na dehonestaci politiků, podobně jako tomu bylo u našich sousedů nedávno na Slovensku.

Jančurovi by se koukání do karet své hlavní konkurenci moc hodilo do krámu. Sám přitom už tak transparentní vůči státu být nechce, případně s tím měl často potíže. V minulosti, minimálně za roky 2013 a 2015, měl problémy s odevzdáváním finančních výsledků do rejstříků akciových společností. Stát díky laxnímu přístupu už firmy začíná pokutovat. Pokutu za stovky tisíc korun si odnesl např. dopravce Leo Express. – v článku: Leo Express dostal od ČNB pokutu. Za opakované pozdní dodání výroční zprávy

I když Jančura není přímo se sdružením provázán, začal se jeho logem prezentovat na placených celoplošných reklamách, na kterých spustil další útoky na politiky vládní i regionální úrovně. Sám se pak pasuje do role spasitele kultury cestování, ale i v boji za peníze daňových poplatníků, což je pouze mediální klišé v demo smyčce.

Schizofrenní klaun a králicí z klobouku

Urputný boj za zájmy občana vůči státu, už značně pokulhává, pokud jde o „přítele v v boji“ za lepší život a slogan, ano, bude líp! Finanční skandály kolem ministra financí Andreje Babiše už Jančurovi tolik nevadí, pokud vůbec. Přitom nejlepším mágem je právě Andrej Babiše, který Jančurovi v minulosti slíbil podporu v jeho, řekněme, boji s národním dopravcem České dráhy.

Sám Babiš pak nechal v Čapím hnízdě zmizet kouzelný klobouk Boba a Bobka, i s kouzelníkem Pokustónem – ale on všechny přesvědčuje, že to tak má být a za peníze z EET a nového mýtného systému slibuje, že podobných králíků bude mít každý z nás po dalších volbách hned několik…

Sdružení Rekonstrukce státu tak umožnilo jednomu podnikateli vyvíjet tlak na stát a jednotlivé politiky přesně tak, jak on sám uzná za vhodné a jak je to potřebné pro jeho byznys. Že k tomu využije právě toto sdružení, které doposud má stále velmi dobrou pověst, může v dohledné době skončit spíše fiaskem. Možná ani samotní představitelé kolem RS netuší, co Radim Jančura přesně od státu požaduje. Jisté je už ale jedno, Jančura chtěl díky odkrýváním smluv koukat do karet své konkurenci.

Mýto bez výběrového řízení nevadí, hlavně si zachovat koryto

Onu sdružení nevadí ani desítky jiných více či méně ne-transparentních soutěží a výběrových řízení. Tento týden nejspíš řadu médií bude zajímat, jak Dan Ťok přiklepnul na další tři roky výběr mýta firmě Kapsch. Ťok totiž v posledních letech nového operátora, kterým protečou miliardy korun od tuzemských i zahraničních řidičů, nebyl schopen vybrat, ačkoliv o České mýto projevila zájem firma SkyToll. Daňový poplatník tak přijde v každém dalším roce o více jak 770 milionů korun.

Bez výběrového řízení stát uzavírá smlouvy jako o závod. Nejvíce právě kolem lidí z hnutí ANO Andreje Babiše. Skandál kolem darů směrem k hnutí ANO, a následně proklestění cesty směrem ke státním zakázkám pro firmy které ANO finančně podporují, zakotvilo u ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Dá se říci, že všude tam kde ANO má své ministry, média odhalují jedno faux paux za druhým.

V březnu zase ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), snížil pokutu Babišově chemičce Precheza v Přerově hned čtrnáctinásobně. Původní výměr pokuty 7 milionů korun, dokázal vytáhnout z kouzelného klobouku kouzelníka Pokustóna, sumu 500 tisíc korun. Stalo se tak koncem října 2014, kdy byla koncentrace tohoto jedovatého plynu ve městě překročena 36násobně.

Zdravotní limit činí 350 mikrogramů na metr krychlový, zatímco v noci z 28. na 29. října naměřila stanice Českého hydrometeorologického ústavu alarmující koncentraci 12 687 mikrogramů. „Pokud se v té době někdo pohyboval venku, mohla mu taková koncentrace způsobit nevolnosti či podráždění sliznice,“ uvedl tehdy Pavel Juliš, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu.

Ať tak či onak, sdružení RS sice urputně bojuje za větší transparentnost smluv se státem, jeho aktivity ale značně pokulhávají, případně mají zlomené obě nohy v případě, pokud stát, tedy daňovým poplatníkem placení politici, konají pouze ve vlastním zájmu, případně slouží rádi někomu jinému. Jančura jen naskočil na rozjetý vlak který řídí RS, a tedy chce toho i náležitě využít.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments