Nové vedení Středočeského kraje chce od ledna zrušit žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Důvodem jsou úspory kvůli propadu daňových příjmů, řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Nic není zdarma, a lidé si tuto skutečnost musí uvědomit, uvedl dále Borecký. Jde prakticky o přesouvání jedněch peněz z bodu A do bodu B, kde potom schází prostředky na důležité krajské investice.

Žáci, studenti a lidé nad 65 let mohou nyní ve středních Čechách jezdit zdarma. Tato skupina má stejně jako v jiných regionech ze zákona slevu 75 procent z jízdného a zbylých 25 procent jim na požádání zpětně proplácí hejtmanství.

„Budu příští týden na radě kraje předkládat návrh na zrušení středočeského jízdného, to znamená doplácení pro studenty a seniory. Jde o jednu z obětí škrtání,“ uvedl Borecký. Po projednání v radě musí návrh ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Úspora ale podle Boreckého nebude příliš velká, za rok 2019 takto kraj vyplatil asi osm milionů korun. O zpětnou úhradu čtvrtiny jízdného požádalo 2500 až 3000 dětí a přes 400 seniorů. Za někdejší éry ČSSD v čele kraje se na žákovském jízdném vyplácelo mnohonásobně více.

jízdné zdarma bylo i hlavním programovým bodem hnutí ano, které na něm v minulosti postavilo hlavní kampaň.

Peníze na pokrytí nákladů na dojíždění do školy kraj vyplácel už za hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Po volbách v roce 2016 byla s nástupem koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tato praxe zrušena. O rok později se vedení kraje změnilo a nová krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty v roce 2018 žákovské jízdné opět zavedla. Byl to jeden z požadavků, jímž komunisté podmínili podporu nové koalici.

Zástupci STAN a ODS, kteří jsou nyní s Piráty a Spojenci ve vedení kraje, zpětné hrazení jízdného v minulosti kritizovali. Podle nich jde o administrativně náročnou praxi a populismus. Borecký uvedl, že nová koalice by žákovské a seniorské jízdné zřejmě zrušila i za lepší ekonomické situace.

Někdejší hejtman Miloš Petera (ČSSD) s opětovným rušením žákovského jízdného nesouhlasí. „Ta částka už není tak vysoká, aby si to kraj s tak velkým rozpočtem nemohl dovolit,“ řekl ČTK. Poukázal na to, že studenti mohou díky příspěvku například jezdit za rodiči domů a nemusejí zůstávat na internátech.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments