Pendolino, které se ve středu srazilo poblíž Studénky s kamionem, je už na cestě do Prahy. Tady se podrobí komisionální prohlídce a hledat se bude i černá skříňka.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

Poničený vlak vyrazil směrem do Dětmarovic kolem páté hodiny odpoledne, tam se otočilo, aby se dostalo do správného směru. Po sedmé už vyrazilo na svou cestu do Prahy. Souprava jede sníženou rychlostí 40 kilometrů za hodinu a do svého domovského depa dorazí v sobotu.

Příští týden se podrobí komisionální prohlídce. V Bohumíně se podařilo vytáhnout data z první černé skříňky, která byla umístěna v zadní části vlaku. Z těchto dat bude mimo jiné zjištěna rychlost vlaku v době nárazu. V Paze se bude hledat i další černá skříňka, která je ve zničené přední části.

Černá skříňka (Black Box) je zařízení umisťované zpravidla do letadel a jiných dopravních prostředků za účelem zaznamenávání nejdůležitějších parametrů letu pro objasnění příčin případné havárie. Podle mezinárodních dohod je musí mít všechny letecké společnosti umístěny ve svých letadlech.

Černou skříňku vynalezl v roce 1954 australský technik David Warren a pojmenoval ji ARL Flight Memory Unit. Nejdříve byla užívána pouze ve Velké Británii, později se rozšířila do USA a odtud do celého světa. V současnosti se do letadel umisťují černé skříňky dvě, zpravidla do zadní části letadla, protože právě ta bývá při leteckých nehodách poškozena nejméně. Tato zařízení jsou v posledních desetiletích instalovány i do lokomotiv a dalších zařízení, postupem času se obsah Black Boxů vylepšuje a zdokonaluje.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments