Segmentová točna na kolejišti? V tehdejším Československu se jednalo především o instalace v uzavřených vlečkových areálech velkých podniků, předně doly a ocelárny. Jedna taková byla v minulém století také v Kladně.

Segmentovou točnu dává do prodeje s pravidelnými intervaly dle katalogu, především firma Noch pro měřítko 1:87. V Německu pak segmentovku dodává jedna nebo dvě manufaktury v malosériové výrobě. Zařízení bylo více obvyklé pro Německo, kde bylo velmi hojně využíváno na lokálkových nádražích pro objíždění parních lokomotiv, a hlavně tam, kde už nebylo dostatek místa.

Zaústění třech kolejí do točny nabízí pouze Noch. Manufaktura Classe pak umožňuje samotné těleso točny pojíždět přes portál na další koleje obvodu stanice či vlečky. Uplatnění ale může najít na modelovém kolejišti modeláře, který se zabývá především vlečkovým provozem, případně na svém kolejišti vlečkový areál má umístěný.

Na videu je tak vidět provoz segmentové točny která je využívána pouze z jedné strany, průjezd tak není díky nedostatku prostoru realizován. Osobně si myslím, že segmentová točna by za určitých podmínek mohla být umístěna i menším lokálním depu.

Zařízení od firmy Noch jsem si tedy objednal ještě ze skladových zásob, ač nebylo už součástí katalogu. Firma jej ale čas od času doplňuje pro prodej ve své firemní filiálce, případně na dotazy obchodníků.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments