Právě povolením rakouského Drážního úřadu je zásadní pro schválení této lokomotivy i v sousedním Německu. Dle mnoha odborníků na drážní vozidla, je právě EBA v Německu jeden z nepřísnějších Drážních úřadů v Evropě. Jelikož byla lokomotiva po řadě problémů schválena již v Rakousku, a Škoda Plzeň očekává její oficiální schválení během dvou týdnů, schválení v Německu by mělo být na přelomu roku.

České dráhy v roce 2013 převezmou první jednotky RailJet od výrobce Siemens. S lokomotivou této řady dráhy chtějí provozovat své vlaky bez přepřahu z Prahy až do Villachu a Grazu. V současné době si České dráhy pro tyto vlaky lokomotivy pronajímají od Rakouských ÖBB. Konkrétně se jedná o lokomotivy Taurus, které s vlaky z Rakouska zajíždějí až do Prahy. Navíc není jasné, zda České dráhy budou provozovat své vlaky i na trase z Prahy do Hamburku. Německé Deutsche Bahn ale v minulosti požádalo České dráhy, zda do Hamburku mohou jezdit i v roce 2014.

Na trasu do Hamburku, v současné době probíhají jednání mezi DB a firmou RegioJet. Firma RegioJet Radima Jančury ale nemá v současné době ani potřebné kapacity, natož personální, aby mohla vyjet na tuto trasu i v roce 2015. Jelikož se celá situace kolem lokomotiv 380, RailJet ČD a firmy RegioJet – vyvíjí poněkud jiným směrem, nejspíš České dráhy do Hamburku budou jezdit v roce 2013 a 2014 s jednotkami RailJet včetně lokomotivy 380 / 109E Škoda Plzeň. Jednotky RailJet jsou v Německu schválené, proto schválení lokomotivy 380 pro Rakousko je pro dráhy a samotného výrobce velice klíčové.

V současné době mohou lokomotivy 380 / 109E jezdit pouze na vnitrostátních vlacích, což je pro tak moderní lokomotivu pro vozbu mezinárodních vlaků celkem degradující. Dráhy chtějí tyto lokomotivy provozovat jak v Rakousku, tak i v Německu. Proto není ani ještě jasné, zda dopravce nebude od výrobce Škodě Plzeň požadovat zpětné proplacení nutných pronájmů lokomotiv Taurus od ÖBB. Do dnešní doby nabralo celkové zpoždění jak dodávek celé flotily těchto lokomotiv, tak i homologační řízení v Rakousku a Německu, 3 roky.

{snippet 100}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments