Slovensko asi uvolní hranice, pokud se situace s nákazou nezhorší

0

V případě pokračování příznivého vývoje ohledně pandemie choroby covid-19 na Slovensku a v okolních zemích bude moci Bratislava přistoupit k úpravě režimu na hranicích. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Slovensko v březnu až na výjimky zakázalo vstup na své území osobám, které nemají v zemi povolení k pobytu.

„V případě dalšího příznivého vývoje situace je velmi pravděpodobné, že v koordinaci s okolními zeměmi bude možné upravit i opatření na hranicích. Já budu velmi rád, i jako předseda ústředního krizového štábu, když to uděláme, pokud to epidemiologická situace na Slovensku a v okolních zemích dovolí,“ uvedl Mikulec.

Podle Mikulce se dříve zavedená omezení v zájmu zpomalení šíření koronaviru uvolňují, na prvním místě je ale zdraví občanů Slovenska. Dodal, že šest z osmi potvrzených případů koronaviru v úvodu tohoto týdne se týkalo lidí, kteří po návratu na Slovensko museli nastoupit do povinné státní karantény.

„Chtěl bych vyzvat občany Slovenské republiky, aby byli trpěliví a aby nám pomáhali situaci dotáhnout do úspěšného závěru tak, abychom v klidu mohli hranice otevřít,“ řekl Mikulec.

Slovenský premiér Igor Matovič dříve v tomto týdnu naznačil, že země své hranice se sousedy otevře až poté, co v okolních státech počty případů nákazy koronavirem klesnou na úroveň Slovenska. Matovič také označil Slovensko za evropskou špičku v boji proti nákaze; pětimilionová země pod Tatrami dosud zaznamenala 1429 potvrzených případů nákazy a 25 lidí s koronavirem zemřelo. Více než polovina infikovaných se již vyléčila.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček minulý týden uvedl, že hranice Česka se sousedními státy by se měly plně otevřít od července. V ubytovacích zařízeních na Slovensku Češi dlouhodobě tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments