egionální vlaky Českých drah začnou ode dneška jezdit podle letního jízdního řádu. Hlavní novinkou jsou spěšné vlaky z Plzně do Karlových Varů, zatímco v jižních Čechách a na jižní Moravě se naopak omezí provoz některých příměstských spojů. Dílčí změny nastanou také v dalších regionech.

Nová linka spěšných vlaků bude jezdit mezi Plzní, Mariánskými Lázněmi, Chebem a Karlovými Vary. Linku si objednaly Plzeňský a Karlovarský kraj. Vlaky budou jezdit po většinu dne ve dvouhodinovém intervalu. Podle drah by měly doplňovat současnou nabídku dálkových spojů. V Plzni navíc vzniknou nové přípoje na linku Ex6 Praha-Domažlice-Mnichov. Dráhy na novou linku nejprve nasadí motorové vlaky RegioShark, které mají později vystřídat nové soupravy RegioPanter.

Mírné omezení dopravy naopak nastane na jihu Čech a Moravy. V Jihočeském kraji bude omezen provoz některých posilových příměstských vlaků v období letních prázdnin. V Jihomoravském kraji budou do konce června prodloužené intervaly ve špičkách na příměstských linkách S2 mezi Rájcem-Jestřebí a Brnem a S3 mezi Tišnovem a Brnem. Až do konce současného jízdního řádu budou zrušeny také půlnoční víkendové vlaky do okolí Brna.

Dílčí úpravy dráhy plánují i v ostatních regionech, nepůjde však o velké změny.

Pravidelnou vlakovou linku z Prahy přes Brno a Vídeň do Budapešti zahajuje v neděli soukromý dopravce RegioJet. Denně bude v každém směru vypravovat až do září tři spojení, poté dvě spojení denně. Dopravce o tom informoval v tiskové zprávě. Státní České dráhy sice nabízejí spojení do Vídně i do Budapešti, ale ne v jedné přímé lince.

„Spoje RegioJet zavádí v souvislosti s ukončováním opatření spojených s Covid 19, kdy ti, kdo mají očkování alespoň jednou dávkou, od které uběhlo 21 dnů, mohou do Maďarska a také například Rakouska cestovat bez omezení,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Na trati, kde pravidelně jezdí vlaky Českých drah, chce soukromý dopravce konkurovat cenou jízdenek i servisem. Kromě hlavních měst Rakouska a Maďarska budou vlaky zastavovat i maďarských městech Mosonmagyarovar či Györ, kde jsou oblíbené termální lázně. „Nyní vypravujeme v každém směru čtyři spojení mezi Prahou a Vídní, od neděle vždy dva z těchto spojů protáhneme až do nebo z Budapešti.

Další spojení doplňuje sezonní linka do Chorvatska, která také umožňuje cestu z Prahy do Vídně a Budapešti,“ upřesnil Ondrůj. Po ukončení sezonní linky tedy bude možné projet trasu Praha, Brno, Vídeň Budapešť dvakrát denně v každém směru.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments