Ministr dopravy v demisi Zbyněk Stanjura, ostře kritizuje kroky nového ministra Zdeňka Žáka, že se jendoznačně jakýmkoliv způsobem snaží podnikat kroky vedoucí k cílenému odvolání šéfa drah. Jak tento týden informoval portál Parlamentní listy, doposud všechny snahy nového ministra jsou spíše matoucí. Žák již obměnil převážnou část dozorčí rady, stejná rada jmenuje i odvolává šéfa drah.

Žák po šesti dnech ve funkci zcela obměnil obsazení řídícího výboru Český drah. Nově jmenovaní lidé pak prověřili odbornost stávajících členů dozorčí rady a pět ze šesti členů odvolali. Zůstal jen poslanec Josef Smýkal. Situaci s odvoláním většinového dozorového orgánu považuje Zbyněk Stanjura za skandální.

Pokud by se pan ministr Žák chtěl z minulosti nějakým způsobem „mstít“ šéfovi drah Žaludovi, je to více než opovážlivé – pokud si staré účty zhrzený manažer hodlá vyřizovat skzre státní firmu. Veřejným tajemstvím jsou ale i jiné reálie, kdy Žák ostře kritizoval obnovu a modernizaci vozidlového parku národního dopravce. Sám ostře v minulosti kritizoval plánované investice pro nákup jednotek Railjet v opci od ÖBB.

{snippet 106}

Ačkoliv nový ministr dopravy nemá důvěru Poslanecké sněmovny, podniká dle svého uvážení kroky, které v některých ohledech mohou vést k poškozování zájmů a dobrého jména Českých drah. Nyní záleží již zcela na řídícím výboru, kolik dnů bude třeba, aby mohl sesadit z postu šéfa drah Petra Žaludu. Dle vyjádření Zbyňka Stanjury, s tím ale výbor bude nejspíš spěchat, pokud se Žák bude snažit nejvyššího manažera drah odvolat.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/komentar/1668-stanjura-kritizuje-kroky-noveho-ministra-dopravy-zaka-vse-nasvedcuje-jedinemu-odvolat-sefa-drah{/qrcodegenerator}

Do celé problematiky se pomalu vkládají i odbory. Ministr Žák velmi rád hovoří o tom, že chce nastolit normální a civilizovaný výkon veřejné správy. V normální evropské zemi ministr činí významné personální změny poté, co jeho vláda obdrží důvěru v Parlamentu.  Místo civilizovaného vidíme pomstychtivé chování nikým nezvoleného dobyvatele,“ dodává Stanjura.

Zdeněk Žák absolvoval v roce 1996 Fakultu elektrotechniky a informatiky, kde získal titul bakalář.  V roce 1995 nastoupil na ministerstvo dopravy, později působil v Českých drahách na pozici ředitele odboru vnějších vztahů a později i jako generální inspektor. Žák se také podílel na přípravě českého předsednictví EU v oblasti dopravy.

{snippet 120}

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments