Od 1. června, začal platit nekompromisní zákon, který zakazuje kouření na veřejných prostranstvích. Mimo kulturní a společenské akce, spadlo do seznamu tohoto zákona i prostranství autobusových či tramvajových zastávek. Už nyní ale celý protikuřácký zákon budí velmi silné emoce.

Na ty vaše „esúvéčka“ taky dojde

Zákaz bude opět platit na zastávkách MHD. V současné době je kouření zakázáno jen pod přístřešky, nově se bude týkat také prostoru širokého pět metrů a dlouhého 30 metrů před označníkem zastávky a pět metrů za ním ve směru jízdy. Zakázané bude také kouření na venkovních dětských hřištích.

Ať je protikuřácký zákon jakkoliv paradoxní, tak hlavní město chce z centra vypudit i majitele velkých aut SUV. Pod vedením ANO, které sedí na vetšině všech židlí v zastupitelstvu, to nejspíš nebude problém. Pražané se tak na další restrkce musí připravit. Hlavní metropolitní radnice je totiž pod Adrianou Krnáčovou značně nevyzpytatelná.

„Mě to opravdu irituje, když čekám na zastávce a kouří mi tam někdo pod nos,“ svěřila se poslankyně Miloslava Rutová (ANO), která se proti kouření staví nekompromisně od samého začátku. „Vím, že je to omezující, ale myslím, že kuřáků je menšina, proto by se měli podřídit většině,“ zdůvodnila.

Podle poslance za KSČM Karla Šidla nebude mít tato část zákona v praxi uplatnění. „Já jsem bývalý zaměstnanec Českých drah a už před třemi novelami se zakázalo kouřit na nástupištích a řekl bych, že to stejně nikdo nedodržuje,“ nechal se slyšet Šidlo. „Praxe ukázala, že zakazovat kouřit na zastávkách je holý nesmysl. Nikdo to podle mě ani nekontroluje a nevymáhá,“ doplnil.

Problém s tím, jak zákon bude fungovat v praxi, má i krajský poslanec za ODS Vladislav Vilímec. „Myslím si, že na zastávkách by se kouřit nemělo, ale otázka je, jak se to bude sankcionovat,“ řekl. A jaký názor mají na zákaz kouření na zastávkách samotní kuřáci? „Mně nevadí to, že si na zastávce nezapálím, ale přijde mi to nesmyslné, protože o metr dál už si zapálit můžu. Pod přístřešky to ještě chápu, ale tohle už je přehnané,“ postěžoval si Plzeňan Daniel.

„Kontroly, zda lidé dodržují zákaz kouření na krytých nástupištích a pod přístřešky, strážníci provádí během výkonu služby,“ popsala mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová. V současné době hrozí hříšníkům bloková pokuta až do výše pěti tisíc Kč, v praxi jsou však sankcionováni v průměru jedním až dvěma sty Kč. „V souvislosti s porušením zákazu kouření na zastávkách evidujeme za rok 2016 řešení přes 130 událostí,“ vypočítala mluvčí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments