Adriana Krnáčová (ANO) chce v podzimních komunálních volbách obhájit svůj současný post primátorky. Její vysoké sebevědomí ale naráží už i v samotném hnutí ANO Andreje Babiše, ten ji za mnohé konkrétní kroky kritizuje. Velkou kritičkou je i druhá žena na pražském Magistrátu, Alexandra Udženija (ODS).

Pokud by nakonec v podzimních komunálkách nezískala podporu mateřského hnutí ANO, byla by obhajoba její pozice značně stížena. Sama je přesvědčena, že zatím nemá žádného vyzivatele. Pravdou ovšem dnes je, že Adrianu Krnáčovou vyzve v komunálních volbách Jiří Pospíšil (TOP 09). Vedení hnutí podle Krnáčové zatím do výběru kandidátů nezasahuje. „Řekli mi, že nejdůležitější je, aby mě podpořila krajská organizace. Myslím, že tu podporu mám,“ uvedla.

Podle některých informací by uvažoval o primátorském křesle za ANO Martin Stropnický, současný ministr zahraničí v demisi, a nebo poslanec a zároveň pražský zastupitel Patrik Nacher. Tato dvě jména ale primátorka vylučuje: „Martin Stropnický mi vzkázal, že nemá zájem kandidovat proti mně. Stejně jako Patrik Nacher.“

Krnáčové nenahrávají dlouhodobé střety s jejími spolupracovníky z pražské buňky, kde jsou mnozí proti tomu, aby byla primátorkou i v dalším volebním období. Pozici jí podkopává také situace ve městě, kde se zřítila trojská lávka, byl uzavřen Libeňský most a lidé si stěžují na dopravní situaci – naposledy na chaos způsobený uzavřením Husitské ulice. Podle všeho se však zdá, že babišovci nejsou schopni vygenerovat lepšího uchazeče o primátorský řetěz, než je jeho současná nositelka.

Zatímco v ANO panují pochyby, další strany se už posunuly dál. TOP 09, která ve volbách do obecních zastupitelstev v roce 2014 skončila v Praze druhá, se dohodla se Starosty a nezávislými, kteří jsou přitom v nynější koalici na magistrátu, na společné kandidátce. Projekt je otevřený i dalším subjektům.

Kandidovat bude chtít i Alexandra Udženija (ODS), ta je v současné době velmi silnou kritičkou vládnutí Adriany Krnáčové, vůči které se značně vymezuje. Občanští demokraté nyní uvažují o dvou jménech. Vést pražskou kandidátku by mohla buď první místopředsedkyně Alexandra Udženija nebo poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda. „Zvažujeme, jakou strategii zvolit, aby měla ODS co nejlepší výsledek,“ říká Udženija, o které se však v kuloárech mluví nejvíc. Rozhodnout by měla pražská organizace v květnu.

Kolaps dopravy na povrchu i v podzemí

V současné době se primátorce Krnáčové opravdu nedaří. Místo řešení akutních problémů s dopravou v hlavním městě, o té nadzemní i podzemní ani nemluvě, má nyní město na svých účtech desítky miliard korun které mohlo použít na stavby nových mostů – případně sanaci těch stávajících. Nic se ale nestalo. Laxní přístup k infrastruktuře už vyčítají primátorce i radní ze stejné partaje.

Do toho přitápí pod kotlem naštvanosti, že uzavírky začínají v bezohlednou dobu a třeba 670 metrů oné aktuálně nešťastné ulice se bude opravovat neuvěřitelných osm měsíců. Pražané žertují, že v oněch místech v bývalé dělnické čtvrti Žižkov nejspíš vzniká obří umělecká ručně skládaná mozaika, která nás dostane do Guinnessovy knihy rekordů. Na dlouhé měsíce je uzavřeno i několik stanic metra a nikde rozhodně nejsou vidět dělníci pracující dvacet čtyři hodin denně, sedm dnů v týdnu.

Většina omezení přitom končí zrovna letos na podzim v době voleb, v nichž by paní Krnáčová ráda obhájila mandát. Zatím se snaží přesvědčit vizí chytrého města v situaci, kdy v metru neexistuje pokrytí normálním mobilním signálem, za miliony si ale internet pořídíme do povrchové lanovky na Petřín. Centrum pak hyzdí obří plastové chytré solární popelnice za stovky tisíc korun. Paní primátorka tak může mít nakrásně pravdu, současné potíže mohou být přechodné a může se klidně i snažit něco opravdu zlepšit. Takhle provokovat před volbami voliče je ale politicky sebevražedné.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments