Uplynulý víkend byl v počtu dopravních nehod nejtragičtější od začátku letních prázdnin. Od pátku do neděle zemřelo na českých silnicích podle předběžných statistik 13 lidí. O život přišlo šest motorkářů, tři cyklisté, tři řidiči osobních aut a jeden chodec. K častým příčinám nehod patří zejména nepozornost způsobená únavou z horkého počasí a dlouhých cest, ale také nepřiměřená rychlost či nezvládnutí motocyklu.

Nehody připravily o život v pátek tři osoby, v neděli čtyři a v sobotu přišlo o život šest lidí, čímž se 11. srpen zapsal jako nejtragičtější den tohoto roku. Šest obětí na životech si letos připsal ještě 16. červenec. Nejhůř tehdy dopadla nehoda u Bohuňovic na Olomoucku, při které při střetu osobního a nákladního auta zahynuli dva dospělí a dvě děti – podle dostupných informací prarodiče a jejich vnoučata.

Za alarmující lze považovat tragickou bilanci řidičů motocyklů. V současném horkém počasí často přeceňují své síly cyklisté, což pro ně může mít fatální následkyl. V dalších dnech bude pokračovat tropické počasí, na silnice by proto lidé měli vyrážet jen odpočinutí, vyspaní a bez zdravotních potíží.

Letní prázdniny jsou podle statistik nejkrizovějším obdobím na silnicích. Loni na tuzemských cestách zemřelo 101 lidí, což bylo dosud sice nejméně, ovšem i přesto byly dva prázdninové měsíce a červen nejtragičtějším obdobím celého roku. Po silnicích jezdí více unavených a vystresovaných lidí, a proto je větší nebezpečí, že se může stát nějaká dopravní nehoda. Za volant také častěji sedají sváteční řidiči, kteří nemají dostatečné zkušenosti a schopnosti.

Nejkritičtějším časem je hluboká noc, tedy čas mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Málo se také ví, že kritickým časem je také odpoledne mezi druhou a šestnáctou hodinou,“ uvádí na svém webu organizace Besip, který v Česku koordinuje bezpečnost silničního provozu. „Zvláště nebezpečná je stereotypní jízda v letním vedru po dálnici, nebo v noci,“ upozornil Besip.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments