Stejně jako v loňském roce, tak i letos pořádá ModelScene vlastní Workshopy (rozuměj: „pracovní setkání“ nebo „seminář), o jeho velkých iluzích jsem vystřízlivěl hned na první „seanci“ v roce 2011, kdy jsem se jednoho tohoto semináře zůčastníl.

Nehodlám zde extravagantně zasahovat do práce jmenované firmy, nebo hanit něčí práci, jednoznačně ale platí fakt, že člověk, který nemá vnitřní cit pro krajinu a představivost – nikdy žádnou pořádnou nemůže vytvořit.

Proto se takový modelář odebere k zakoupení ucelených celků krajinných vyjádření. Dnes je řada firem, které vyrábí samostatné koberce lučních trav a lesních mýtin. A to právě dělá ModelScene. Položil jsem si tedy otázku, zda semináře jsou tady proto, aby se modelář něco naučil, nebo zda jsou tady proto, aby se značka ModelScene dostala více na světlo? Další otázkou pak je věc finanční, tedy poplatek za seminář, ten v mnoha ohledech je něco přes 1.000,- Kč.

002A to se vracíme opět na začátek. Pokud někdo chce mít v domácím kolejišti skutečně krajinné celky ze skutečné přírody, je lepší vzít fotoaparáta, a vyrazit do přírody. Nafotit skály, skalky, lesní mýtiny, louky s potokem ap. názvů a tipů by se našlo jistě mnoho. Takže, pokud někdo zapadne do nějaoé školící místnosti se seminářem, nemůže za své peníze očekávat, že ho tam nějaký pohunek naučí a začí v krajinářkém oboru modelového světa.

Ovšem zcela něco jiného by v tomto případě bylo, kdyby firma prezentovala své produkty v různých kombinacích, představení toho, či onoho. Jednoduše o Workshopu si iluze vážně dělat nelze. Jsme národ zvědavců, nacpeme se i tam, co vyloženě nepotřebujeme. Proto vám mohu seminář vřele doporučit, zjistíte, že vlastně na sobě musíte zapracovat vy osobně, nikoliv někdo, kdo vám ukáže domeček obsypaný trávou, jedním stromkem – a vy si tam sázíte drny do trávy. Tohle zvládneme pohodlně doma, představivost načerpáme v přírodě….

Tento text nemá být štvavý, jde mi jen o to, že pokud chcete vyrobit doma skutečně věrohodné a kvalitní krajinářské celky, je lepší vyrazit do terénu. Nějaké žblepty od instruktora zaplaceného semináře, vás nic nenaučí. Jaro se blíží, a tak se připravme…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments