Velkým odchodem roku, ale také transakcí, by se dal nazvat kontrakt mezi Agipem z Itálie a rafinérskou společností MOL z Maďarska. Jedná se tak o další odchod velkých sítí čerpacích stanic z České republiky. Před lety Česko opustil i Aral z Německa. O odchodu uvažuje již několik let i ÖMV z Rakouska. Jedničkou na trhu i nadále zůstává Shell a Benzina.

Ačkoliv se přesuny mezi rafinérskými společnostmi konají každý rok v různých částech Evropy, přechod všech čerpacích stanic Agip pod MOL je unikátní v jednom, MOL nebude platit hotově. Obě firmy mají smluvně ujednáno, že MOL přenechá veškeré své aktivity v Itálii právě Agipu. Předně pak rafinérii Mantova, kterou chce MOL už více jak rok uzavřít. Maďaři kromě rafinérie, přenechají Agipu v Itálii i část svých čerpacích stanic.

V České republice tak Agip v současné době provozuje na 124 čerpacích stanic. MOL zde provozuje také čerpací stanice v konceptu Pap Oil, které po převzetí všech stanic od Agipu zůstanou ve stejném prodejním formátu. Mimo těchto stanic, provozuje MOL i 24 pump značky Slovnaft, kterého je zase většinovým vlastníkem na Slovensku.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/zpravy/ekonomika/2034-agip-eni-se-z-ceske-republiky-stahuje-nahradi-jej-mol-z-madarska{/qrcodegenerator}

Dle informací Hospodářských novin, je provoz čerpacích stanic v Česku ztrátový. Firma dlouhodobě bojuje s velmi silně zahuštěnou sítí čerpacích stanic, což je pro kolos Agip v mnoha ohledech problematické. Eni operuje nyní prakticky po celém Světě. Česko se tak po Aralu, stalo další zemí ve které je v tomto segmentu problém najít relevantní ziskovost.

FIRENET.CZ | ČT24

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments