ROCO VEDE | Modely nejoblíbenějších Československých a Českých lokomotiv jménem Bardotka slaví u firmy Roco velké úspěchy. Rakouský výrobce uvedl všechny své verze tohoto modelu na trh podstatně později než konkurenční firma MTB z Česka. Bardotky MTB nesou od počátku svého uvedení do prodeje řadu pro modeláře podstatných chyb. V průběhu výroby a následného prodeje výrobce chyby neodstranil, což značně mohlo odklonit řadu kupujících na modely od Roco.

Detailní chyby nesla ale i verze TT 1:120 od MTB. Model Bardotek byl ve výsledku s palivovou nádrží, kterou běžně mají lokomotivy typového označení T478 známé jako Brejlovec. Ačkoliv je srovnatelný model od MTB dostačující, a na klubových kolejištích jistě ostudu dělat nebude, modeláři sledující detaily na modelech převedených z reálné předlohy –  popisjí zásadní a podstatné rozdíly ve vypracovaném modelu od MTB, což zvýhodnilo samotné Roco ještě v době před uvedením svého modelu do prodeje.

MTB nebo Roco?

Jen co se nesla na domácím internetu kritika ohledně přehlížení výrobců naší malé zemičky, strhává nyní lavinu řada diskuzí ohledně kvalit provedení jednotlivého modelu u jednoho a druhého výrobce. Člověka tak najednou velká pozornost výrobců jako je Roco, Fleischmann, Tillig, Brawa – jako by zpychnul a chtěl být ze dne na den náročnější. Firmu Brawa v tomto článku vynecháme. Firma se s modelem parní lokomotivy řady 410 vypořádala dle svého, a ačkoliv je model původem z Číny skutečně fantasticky zpracovaný, počítači nýtů na kapotáži řeší své problémy jen v uzavřených diskuzích.

Bardotka od firmy MTB není skutečně v provedení H0 1:87 geniální. Nelze ani tak lehce odstranit designové defekty formy, ze které se následně ve vstřikovacích lisech modely vyrábí. Každopádně oprava formy vyjde na stovky až tisíce EUR, to v přpadě, pokud by firma některé nepřesnosti chtěla opravit. V Česku na to jdeme šalamounsky, chybu na modelech Bardotky TT 1:120 jednoduše necháme. Forma se musí zaplatit, podstatné a méně podstatné věci budeme řešit až v průběhu samotné výroby. Ovšem vývoj Bardotky od firmy MTB skončil v momentu, kdy vypadl první výlisek z již zmíněného vstřikovacího lisu do koše.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/hobby/model-info/1828-bardotky-od-roco-slavi-uspech-prevalcovane-mtb-v-zavesu{/qrcodegenerator}

Řada modelářů se ovšem také shoduje, že při tzv. vyšších detailech modelu by byla cena tak vysoká, že by se v konečném výsledku nemusela samotnému výrobci vůbec ekonomicky vplácet. Což je argument značně zcestný. Vývojář který formu tvaruje nejdříve v 3D obraze na počítači, může v mnoha hlediscích detaily, a tedy i přidanou hodnotu pro škarohlídy do modelu přímo zasadit. Kdyby se tak rychle nepospíchalo s vývojem, realizací formy, konceptu celé modelové řady jednotlivých sérií, mohou modely na domácí půdě snadno konkurovat velkým hráčům na trhu. Bohužel na to není stále vhodná doba. Jednou ale jistě dorazí i k nám..

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments