Čtvrtek 5.září byl na fotografování vlaků mezi Olbramovicemi a Táborem skutečně štědrý. Naše skupina třech fotografů čekajíce na lokálku z Tábora do Bechyně zažila malé připomenutí doby před listopadem 1989. Z nástupiště „bechyňky“ to máte ke kolejím hlavní tratě na jih do Českých Budějovic skutečně pár kroků.

Kolega si oblékl reflexivní vestu, postavil se na roh ohrady kde má Česká pošta základnu, a chtěl fotografovat. V tom okamžiku se k němu přihnala ozbrojená složka bezpečnostní agentury.

FOTOGRAFIE | FIRENET.CZ | REPRESIVNÍ SLOŽKA ZE STANICE TÁBOR

V prvním okamžiku kolega nechápal co se děje, ozbrojený činitel ochrany majetku Správy železniční a dopravní cesty ale byl nekompromisní. Opusťte okamžitě tento prostor. Kolega: vyfotím si zoomem vpovzdálí odstavenou lokomotivu a hned jsem pryč. V ten moment začala „pomocná stráž VB“ odpínat z opasku asi 50 cm dlouhý pendrek a chtěl kolegu přetáhnout přes ruce, kde v ten moment držel celkem drahý přístroj Nikon s objektivem v celkové hodnotě 56 tisíc korun.

Všichni jsme staršího data, tedy ročníky 72, 75 a 76, takže dobu před listopadem 1989 velice dobře pamatujeme. V tehdejší době ještě činná železniční policie by takto vyhrocenou situaci nikdy nebyla schopna podnítit, ale vše je o lidech. Kolega ozbrojené represivní složce domlouval, že není ničitel dráhy, že má dráhu rád. Agresor se uklidnil a odvětil, že cikáni také chodí kolem dráhy, ale vždy něco ukradnou. Druhý kolega se pak ochranáře kolejí a kabelů jen letmo dotázal, zda vypadáme vzhledově jako nějací žebráci co nemají ani na pivo. Odpověď: kradou i límečci – tím se debata do značné míry stává již bezpředmětnou.

Jelikož se debata s pánem, který nejspíš vzal právo do svých rukou, začala odklánět někam jinam a nebylo možné v klidu se dohodnout na 4-5 minut dlouhou přípravu záběru se stativem, bylo lepší raději vše odsouhlasit a odejít na nástupiště kde již čekal náš motoráček do Bechyně.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/komentar/1720-fotografujete-radi-vlaky-v-tabore-vas-te-chuti-zbavi-agresivni-sermyr-s-pendrekem{/qrcodegenerator}

Tato zkušenost je bohužel smutná. Je pozitivem, že se SŽDC snaží majetek ve své správě střežit a v mnoha lokalitách zabezpečit i bezpečnostní hlídkou v podobě agenta s pistolí a pendrekem u pasu. Selekce osob v tomto případě není na místě. Ale jak jsem zmínil již výše – vše je o lidech! Fotografování na lokálce do Bechyně bylo perfektní, a agresivní jednostranná zkušenost z Tábora nás všechny již zcela opustila..

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments