Letecká linka z Brna do Berlína na jaře 2020 po roce fungování skončí. Jde o rozhodnutí na základě zkušeností z provozu a hodnocení linky. Od dubna tak cestující z jihu Moravy doletí jen do Velké Británie a Itálie.

Podle mluvčího Letiště Brno Jakuba Splavce nenaplnila linka očekávání ani z jedné strany a ani další provoz by zřejmě nevedl ke zlepšení. Brnu tak i přes dlouhodobé snahy o zavedení nových linek zbývají jen dvě, do Bergama a do Londýna. Obě provozuje taktéž Ryanair.

Linka do Berlína začala létat letos v dubnu dvakrát týdně a zástupci Letiště Brno si od ní slibovali do konce roku 25 tisíc cestujících. Ryanair linku zrušil i přesto, že už prodával letenky na příští letní letový řád, nakonec však poletí naposledy 28. března. Cestujícím, kteří chtěli letět později, vrátí peníze.

Letos jde už o druhou linku, o kterou Brno přišlo. V únoru prakticky ze dne na den zastavil lety do Mnichova dopravce BMI Regional, který zkrachoval. Kraj se pokouší získat nového dopravce v soutěži, dokonce na druhý pokus byl ochoten přidat peníze z veřejných rozpočtů, protože poprvé se do soutěže nikdo nepřihlásil. „Pevně věříme, že se nám podaří získat nové linky i v následujících letech,“ uvedl Splavec.

O nových linkách se roky jedná, aerolinky ale Brno oblétají obloukem

Vedení Letiště Brno, které má letiště od kraje v nájmu, se snaží intenzivně vyjednávat o příchodu dopravců a zavedení nových linek, zatím však bezúspěšně. Jihomoravský kraj a město Brno se v minulosti například snažily s rumunskou společností Blue Air vytvořit novou firmu, která by létala hned do sedmi měst. Na už přichystané smlouvě ale nakonec podpisy rumunské strany nepřibyly.

Současná situace v letecké dopravě je komplikovaná. Řada dopravců zkrachovala nebo má existenční problémy. Brno také čelí tvrdé konkurenci regionálních letišť, jako je Bratislava, ale například i polské Katovice. Právě do Bratislavy tak na konci roku 2017 aerolinky Wizz Air přesunuly spojení s londýnským Lutonem. Brno také v minulosti přišlo i o linky do Eidenhovenu, Říma nebo Moskvy.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments