České dráhy obhájily u agentury Moody´s rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Oznámily to dnes České dráhy. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například opatření přijaté podnikem během koronavirové krize.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Agentura označila za silné stránky společnosti dobrou pozici na železničním trhu, dlouhodobé kontrakty na zajištění státní i krajské dopravy a také reálnou možnost na pomoc ze strany státu. Naopak se podnik podle agentury bude muset vyrovnat do budoucna s vysokými útratami, úbytkem cestujících během krize a liberalizací provozu.

Šéf Českých drah Ivan Bednárik obhajobu hodnocení označil za dobrou zprávu. „I přes složitou situaci, způsobenou pandemií, jsme obhájili rating. To je jasný signál pro investory a zároveň zpětná vazba pro management společnosti. Je to potvrzení mandátu ze strany věřitelů, mandátu na implementaci nevyhnutelných změn pro budoucnost národního dopravce,” uvedl.

Skupina České dráhy loni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. Vliv na to měla především koronavirová krize, kvůli které výrazně klesla poptávka cestujících. Podnik kvůli ztrátám zavedl řadu úsporných opatření, patří mezi ně i personální úspory. Pokračují naopak investice do vlaků.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments