Dosti netradičním způsobem chtějí zabojovat Německé dráhy Deutsche Bahn proti stále se zvyšujícímu trendu sprejerství na vlakových soupravách a drážní infrastruktuře. Bezpilotní letadla tzv. drony, bude dopravce nasazovat do zkušebního provozu během léta. Proti malůvkám které se nejvíce projevují na osobních vozech, ale také v síti S-Bahn v řadě metropolí, chce dopravce bojovat právě tímto vyspělým způsobem.

Sprejerství je pro Deutsche Bahn stále velký problém. Pomalované soupravy nejsou ničím příjemným ani pro veřejnost, často jsou posprejované stále větší plochy osobních vozů, nejvíce pak okenice. Náklady na odstranění tohoto vandalství vyjde Deutsche Bahn ročně v řádu 8 milionů EUR, což je něco kolem 200 milionů korun.

Droni budou vybaveny špičkovou infra optickou technikou. Bezpilotní zařízení dokáže bez větších problémů vzlétnou až do výšky 200 metrů, kde bez téměř žádného hluku může operovat dle potřeb pilota ze země a vytvářet tak video-fotografické dokumentace. Pořízení jednoho bezpilotního drona, dle zvolené konfigurace a optického zařízení, dosáhne 60 tisíc EUR tedy 1,6 milionů korun.

Mluvčí drah sdělil, že drony budou vyzkoušeny zřejmě už velice brzy, s tím, že zatím není jasné, nakolik je bude možné v praxi skutečně využít vzhledem k přísným právním předpisům na ochranu soukromí, které v Německu platí. Problémy na ochranu soukromí měla např. i firma Google s projektem Google Street View. Tisíce lidí si stěžovalo na pořizování záběrů svých domů a vozidel zaparkovaných na přilehlé ulici. Firma tehdy dala stěžovatelům nemovitostí a automobilů možnost, nabídla deformaci snímku formou rozmazání. Z celého Německa tuto nabídku využilo na 250 tisíc obyvatel. {qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/specialy/hi-tech/1565-nemecke-drahy-chteji-proti-sprejerum-nasadit-bezpilotni-miniletouny{/qrcodegenerator}

Dopravce Deutsche Bahn ale tvrdí, že drony bude nasazovat pouze v rozsáhlých objektech jako jsou depa, opravny a odstavná nádraží ve větších městech. O dronech navíc uvažuje i nákladní sesterská firma Cargo, ta se ročně se sprejerstvím shledává s celkovými náklady na odstranění ze svých vozů, kolem 5 milionů EUR.

Sprejerství je v Německu za poslední dva roky opět na vzestupu. Nejvíce vandalismu tohoto směru se projevuje převážně v nočních hodinách. Droni budou vybaveny infra kamerou s nočním použitím, proto bude velice snadné takové vandalství odhalovat.

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments