Obnovené kontroly na hraničních přechodech s Německem doslova paralyzují mezinárodní nákladní dopravu. Z několika míst hlásí řidiči komplikace s příjezdem k našim západním sousedům. Na Rozvadově se od pondělí tvořila kolona kamionů dlouhá už přes 20 kilometrů. Na severu z Ústí nad Labem směr Drážďany, dosahovala kolona nákladních vozidel na úroveň dálničního exitu do Lovosic.

Bez antigenního testu se do Německa nedostanete

Bavorsku na západně a Sasku na severu našich hranic došla trpělivost. Podle několika německých zpravodajských serverů, je neschopnost politiků v Česku za obnovením doslova vzebrubných kontrol na hranicích. Při vjezdu do Německa potřebují řidiči právě zmíněné antigenní testy, také pokud přes Německo tranzitují do dalších států, nově také je nutná ID registrace kterou vyžaduje při kontrolách německá policie.

Kontroly na hranicích Česka s Bavorskem a Saskem kritizuje EU i Berlín

A právě neschopnost se dohodnout na vládní úrovni české vlády, dovedlo obě spolkové země k zavedení velmi přísných kontrol. Nově musí test pro vejzd k sousedům mít také řidiči mezinárodní nákladní dopravy. Bavorská policie podle svého vyjádření na Twitteru bude nekompromisní, a pokud řidiči nebudou mít platný antigenní test, bude je vracet zpět do České republiky což se v případě hraničního přechodu Rozvadov již od neděle 14.února již vykonává.

Od nedělních 22 hodin bylo zpět do ČR vráceno s policejním doprovodem už na 260 vozidel osobních i nákladních. Do čtvrtka 18.února pak už více než 1450 vozidel.

Nejhorší situace byla pak v prvním pracovním dni, kdy došlo k totálnímu zablokování dálnice mezu hraničním přechodem Rozvadov a kontrolním místem bavorské policie. Situace byla kritická ještě následující den v útery. V současné době je provoz na přechodech Petrovice, Pomezí, Rozvadov, Stražný a Hora Svatého Šebestiána stabilizovaný, řidiči se při namátkových kontrolách zdrží spíše minimálně, na Rozvadově a v Petrovicích do deseti minut.

Mimořádné kontroly kritizuje také Evropská komise, v tomto případě je ovšem proti postupu spolkových zemí Sasko a Bavorsko bezzubá. Vláda v Berlíně žádné restrikce proti řidičům mezinárodní kamionové dopravy vůbec nezaváděla, vše tak spadlo do kompetence zmíněných jednotlivých zemí Bavorsko a Sasko.

Lze tedy očekávat, že Německo je nyní bude kontroly intenzivně aplikovat dle toho, jak se v České republice bude vyvíjet další zavádění vládního opatření pro nouzový stav. Ten současný platí do 28.února ačkoliv je podle odborníků na Ústavu a ústavní právo protizákonné a zcela porušující jak samotnou Ústavu, tak i ústavní zákon Listiny základních práv a svobod jednotlivce.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments