Rakouské státní dráhy ÖBB nechtějí být v pozadí, a plánují velkou síť vlastních dálkových autobusových linek, některé už v současné době jezdí, další vyjedou 14. července na své pravidelné trasy.

Obchodní označení nese název HELLÖ, a mají být zcela integrovány i do vnitrostátních a mezinárodních železničních spojů, zejména pak v uzlech Vídeň, Salzburg, ale i Innsbruck. ÖBB pod značkou Postbus, provozuje dále malé a středně velké městské provozy, ale i příměstské linky kolem větších aglomerací.

Linky rakouských státních drah expandují také přes Česko do Německa.

Do silničního podnikání tohoto směru se ÖBB pouští jak po vzoru svého partnera DB IC Bus, tak i společnosti Keolis z Francie. Státní dopravci cítí v tomto oboru stále velký prostor na realizaci vlastních konceptů přeprav po silnici, k tomu mohou nabízet i různé cenové pakety pro návazné aktivity – lyžování, turistika, přestupy na jiné dopravní sítě. Francouzský Keolis společnosti SNCF je v Evropě doposud největším hráčem v oboru, donedávna mu patřil i dopravce ProboBus Beroun, který je nově začleněn pod Arriva autobusy Česko.

Pokud plánujete výlet do zahraničí a nevadí vám trávit několik hodin na palubách autobusů, můžete využít služeb rakouských železnic a jejich nových autobusů. Ceny přitom v rámci zavádění nové služby startují už na 15 € (za tuto cenu by měly být spoje dostupné až do konce září). Nemusíte přitom cestovat až do Rakouska, protože hned dvojice větví směřuje také do Prahy. Konkrétně se jedná o spojení Vídeň – Brno – Praha – Drážďany – Berlín a Praha – Budějovice – Linz – Salzburg – Benátky.

Většina tras nových autobusů začíná ve Vídni, odkud je možné směřovat například do Frankfurtu, Mnichova, Záhřebu nebo Curychu. Jedna z tras má jako počáteční bod Innsbruck a trojice má výchozí stanici v sousedních státech (konkrétně v Praze a v Mnichově) s tím, že linky přes Rakousko projíždějí do Itálie. Celkem je v nabídce 11 relací. Všechny směřují do zahraničí, přičemž není možné využívat autobusové spoje pro svezení jen po území Rakouska. Vždy je tedy nutné překročit státní hranici.

Flotila vozového parku je tvořena 28 autobusy Mercedes-Benz Tourismo 17 RHD s motory o výkonu 315 kW a osmistupňovou převodovkou, které nabízejí špičkový komfort. Nechybí pochopitelně toaleta, internet, zásuvky, USB konektory k nabíjení, nabídka občerstvení z automatu atp. Vozidla jsou také vybavena sérií nadstandardních bezpečnostních prvků.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments