Zavedení slev na jízdném pro studenty a seniory bude platit až od začátku září. Novinářům to sdělil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Původně byla změna naplánována již na 10. června. Kraje však minulý týden upozornily, že zavedení slev v původním termínu brání technické problémy.

„Na základě požadavku krajů, že na to nejsou připraveny, jim musíme vyhovět, aby nevznikl zmatek při prodeji jízdenek,“ uvedl Babiš. „Požádali o to hejtmani na základě doporučení jejich dopravní komise, vyhovíme tomu, aby se to posunulo od 1. září,“ upřesnil šéf hnutí ANO.

„Problém je v tom, že kraje čekaly do doby, než bude vydáno cenové rozhodnutí. Na základě toho teprve začnou upravovat své systémy. Deklarují, že je potřeba potom šest týdnů,“ vysvětlil ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO). Vláda podle ministra nemůže krajům pomoci jinak, než že jim poskytne čas pro úpravu systémů.

K TÉMATU:

Studenti vyzvali vládu, ať peníze na slevy jízdného raději utratí ve školství

České dráhy od června aplikují slevy v celé síti. Nejvíce vytížené spoje naopak posílí

Populistické „babišné“ pro studenty, seniory a žáky, odsaje ze všech ministerstev a organizací stovky milionů korun

Studenti a senioři výrazně ušetří za vlaky. ODS: Babiš si pouze kupuje voliče za jejich peníze

Asociace krajů minulý týden vyzvala vládu, aby zavedení slev odložila. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se v posledních týdnech jednalo o tarifech a zapojení do tarifů v jednotlivých krajích a integrovaných dopravních systémech. Připomínky lze podávat do 10. května, pak už by ale zbýval jen měsíc na to, aby byl slevový systém ve všech dopravních prostředcích nastaven, a tak krátká doba nestačí.

Hrozilo by, že v některých typech dopravy slevy od prvního dne nefungovaly. Podle hejtmanky Karlovarského kraje a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) hejtmani nebyli o zavedení účinnosti slev včas informováni.

Vláda v demisi koncem března rozhodla, že poskytne slevu ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě pro cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát tato sleva vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letošní náklady na zlevněné jízdné by podle vlády měly pokrýt nespotřebované výdaje ministerstev z minulých let. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před jednáním vlády řekla, že celkové náklady letos měly původně činit 3,5 miliardy korun, nedokázala však odhadnout, o kolik se částka sníží odložením platnosti slev.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments