Chorvatská vláda schválila prodej své nákladní divize HŽ Cargo. Celkem 75 procentní podíl v nákladním dopravci kupuje GFR z Rumunska (Grup Ferovia Román). Jedná se o zásadní prodej státní firmy a vstupu zahraničního investora i majitele z Rumunska. Prodej se mohl uskutečnit až po regulérním vstupu Chorvatska do Evropské unie. Rumunsko tak po akvizicích v Bulharsku a v Turecku, zahájilo další expanzi v Chorvatsku.

GFR je v současné době v silné pozici, již v minulosti do sebe začlenilo i konkurenční CFR Marfa Rumunska, což byl jediný silnější konkurent na železnici proti GFR ve vlastnictví státu. GFR CFR je tak v současné době i pro Rumunskou stranu daleko přehlednější pro případné investory mimo Rumunsko.

Rumunská vláda schválila nákup HŽ Cargo pro SC Grup Feroviar Roman SA v celkové výši 75 procent podílu v nákladním dopravci Chorvatska. Zbylých 25 procent zůstává i nadále v držení Chorvatské vlády. Vláda v Záhřebu vyhlásila pobídku na odprodej nákladní divize již v počátku minulého roku. Celkem se sešlo sedm zájemců. Nakonec zůstalo v užším výběru trio tří zájemců, mezi kterými byla i firma z Česka AWT, ve které má zásadní podíl i miliardář Zdeněk Bakala.

Uzavření nabídek se konalo v květnu, ještě před samotným vstupem Chorvatska do Evropské unie. Vláda v Záhřebu nakonec vybrala jako jediného uchazeče rumunskou stranu GFR CFR, který byl jako jediný schopen akceptovat jedenáct bodů s požadavky vlády zahrnuté ve smlouvě.

Dle pobídky, byla rumunská strana jako jediná schopna zaplatit do 30 dnů, část hodnoty společnosti HŽ Cargo ve výši 30 milionů EUR jako jistiny zástavného práva. Dále 10 milionů EUR přebrané závazky od HŽ Cargo vůči dodavatelům, včetně platů zaměstnanců. A nakonec 20 milionů EUR pro pokračující investice do modernizace infrastruktury, lokomotiv a nákladních vozů. Dále GFR CFR bude mít platební povinnost vyplívající ze smlouvy v dodatečné hodnotě 80 milionů EUR pro převod dlouhodobých úvěrů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments