Přesčasy, časté výluky, složité předpisy. Za chyby strojvůdců může přetěžování, brání je federace

0

Na strojvůdce jsou kladeny velké nároky, kvůli jejich nedostatku jsou přetěžováni, což vede k jejich únavě. Často jsou navíc vystavováni krizovým situacím, řekl ve středu prezident Federace strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic. Odmítl tvrzení, že se strojvedoucí nedostatečně věnují řízení. Podle něj jsou problémem zejména časté přesčasy a také nedodržování odpočinku.

O situaci na železnici, kde se v poslední době stalo několik nehod, bude ve středu jednat vedení Českých drah. Strojvůdců je v Česku dlouhodobě nedostatek. Podle Drážního úřadu má licenci 9565 strojvůdců, dopravcům jich schází minimálně 300.

Právě to vede podle federace k jejich přílišnému využívání. Vondrovic odmítl, že by dopravci, především ti větší, nedodržovali zákonné lhůty, podle kterých mohou strojvedoucí být ve službě maximálně 13 hodin.

Zájem o práci strojvedoucího se mírně zlepšila. Do ideálního stavu jich ale schází stovky

Problémem jsou ovšem časté přesčasy, které dopravci využívají. Například České dráhy v minulosti připustily, že nedostatek strojvůdců nahrazují přesčasovými směnami do limitů, které povoluje zákon. Časté služby tak mohou i při dodržování minimálně jedenáctihodinového odpočinku, jak nařizuje zákon, způsobovat problémy.

Považujete případný bodový systém za zvýšení bezpečnosti?

Práce pro více dopravců

Problémy s personálním nedostatkem prohlubují i časté výluky a s tím rostoucí výkony na železnici. Strojvedoucí tak musí často jezdit v mimořádných režimech, na tratích které neznají, případně se stroji, se kterými nemají tolik zkušeností.

Dalším problémem jsou práce pro jiné firmy, a to v době kdy by strojvedoucí měl čerpat povinné volno. Dochází k tomu tak často, že není možné jednotlivé strojvedoucí takto uhlídat. Co si kdo dělá ve svém volném čase, je skutečně každého osobní věc. Změnit by to mohla povinná registrace při nástupu do služby, kdy by se strojvedoucí registroval do terminálu kartou.

Strojvedoucí chybují i díky více rozdílným systémům zabezpečení tratí. Lokálky jsou na tom zatím nejhůře

S tím souvisí i nasazování mladších strojvůdců na složité trasy. Nezkušení strojvůdci se pak podle Vondrovice mohou dostávat do situací, které neznají, což v kombinaci s možnou únavou může vést ke špatným rozhodnutím.

Prezident federace připustil, že někteří strojvůdci jezdí pro více dopravců najednou. To pak vede k nedostatečnému odpočinku. Strojvůdce si takto najímají zejména menší dopravci, případně zahraniční. Podle Vondrovice je to složité ohlídat, protože licence pro řízení vlaků je osobním vlastnictvím každého strojvedoucího. Je tak na něm, kde všude ji využije. „V současnosti to nikdo zakázat nemůže,“ podotkl. Kontrolu volného času podle Drážního úřadu zatím zákon neumožňuje.

Za nepozornost přijdou tvrdé tresty

„Ten problém se pak kumuluje, přetěžování, přesčasy, časté výluky, složité předpisy, případně působení u více dopravců, vede strojvůdce do krizových situací, které při únavě mohou způsobovat chyby,“ řekl.

Metrans kritizoval nedostatečné trestání strojvedoucích za projetí návěsti stůj. Jeho vlak málem narazil do osobního

Jedním z problémů, o kterém se v souvislosti s incidenty z poslední doby hovoří, je chování strojvůdců. Ti se podle některých zpráv nedostatečně věnují řízení a během jízdy používají například mobilní telefony ke sledování filmů nebo hraní her.

„To si nedovedu představit, takové fámy šíří někdo, kdo za tím kniplem v kabině nikdy neseděl,“ ohradil se Vondrovic. Podle něj strojvedoucí během jízdy opravdu mobilní telefony používají, zdůraznil však, že ke služebním účelům.

Monitoring služby

Podle federace jsou nutné změny, které by řešily problémy s nedostatkem strojvůdců a jejich přetěžování. Vondrovic podpořil zavedení kontrolního systému, který chce zavést Drážní úřad.

Ten vytvořil tzv. monitoring licence strojvedoucího. Dopravci by tak při každé jízdě museli do systému zadávat licenci strojvedoucího, úřad by tak měl pod kontrolou, zda jsou dodržovány zákonné lhůty, případně zda strojvůdci neporušují lhůty pro odpočinek. Systém je zatím ve zkušebním režimu a pro dopravce je dobrovolný. Změnit by to mohla připravovaná novela zákona o drahách.

http://magzine.cz/strojvedouci-starne-rychleji-a-nove-prichozich-je-malo-varuje-drazni-urad/

Po Deutsche Bahn začíná v Česku strojvedoucí lákat i rakouská ÖBB. Výše platu a jistoty jsou rozhodující

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments