Dopravní podnik města Brna testuje ve svých vozech speciální antibakteriální nanonástřik. Chce tím zamezit přenosu bakteriálních a kvasinkových infekcí v městské hromadné dopravě. Přípravek pracovníci podniku testují ve dvou tramvajích, které už po městě jezdí. Další přidají za dva měsíce až po vyhodnocení vzorků v laboratoři. Postřik ničí jen bakterie, a nikoliv viry; na chřipku se tak nevztahuje.

Madla, sedačky a okna jsou části vozu, na které nejčastěji sahají cestující a na kterých tak ulpívá nejvíc bakterií. Brněnský dopravní podnik na tyto části interiérů vozů teď aplikuje speciální antibakteriální nanonástřik. Před aplikací ochranné  vrstvy je nutné vozy důkladně očistit a odmastit. Samotná aplikace v jedné tramvaji trvá necelou hodinu.

Nástřik rychle zasychá a dokonale přilne k povrchu, nemělo by tak dojít k jeho dalšímu přenosu na oblečení nebo ruce cestujících. „Ten efekt by měl trvat několik měsíců, výrobce udává až šest. To je věc, kterou chceme ověřit v praxi,“ vysvětlila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková. Po dvou měsících bude dopravní podnik provádět kontrolní stěry a kultivace, aby zjistil efekt nátěru.

Viry ničí podnik koncentrovanější desinfekcí

Nástřik má podle odborného posudku vydaného Státním zdravotním ústavem eliminovat výskyt bakterií a kvasinek. Viry neničí. Na epidemii chřipky a další virová onemocnění vliv mít nebude. Pro větší ochranu cestujících dopravní podnik v době chřipkové epidemie používá na čištění vozů koncentrovanější dezinfekci.

Denně převeze brněnský dopravní podnik milion lidí a chce, aby pro ně byla hromadná doprava co nejbezpečnějším místem. „Trendy v této oblasti dlouhodobě sledujeme a testujeme. Pokud by testy prokázaly dlouhodobý efekt, uvažovali bychom o aplikaci v dalších vozech,“ řekl generální ředitel Miloš Havránek. Podnik pro testování nástřiku zatím vybral dvě velkokapacitní tramvaje KT8 a Škoda 13T známou jako Porsche. Cestující do nich nastoupí na lince šest a osm.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments