Policie v polovině minulého týdne pozatýkala několik lidí v dceřiných firmách státem vlastněném dopravci České dráhy. Nyní už je zřejmé, že se policie bude zabývat i o desítky ztracených milionů korun, odeslaných na neznámé a fiktivní účty nezjistitelného majitele. V cele předběžného zadržení tak skončil šéf Výzkumného ústavu železničního Antonín Blažek a šéf techniky Petr Kaván, oba jsou obviněni z pletichy a zvýhodnění určité firmy pro snadné získávání státních zakázek.

Oba manažeři přitom reprezentují zkušební železniční okruh ve Velimi, který má v Evropě u výrobců a železničních správ velmi dobré jméno, u Českých drah je VÚŽ považován za zlaté vejce, a ročně vygeneruje desítky milionů korun.

Další z obviněných lidí kolem pletichaření a zadávání veřejných zakázek, jsou lidé ze stavební a dozorové firmy Sudop Praha. Vedení firmy Sudop Praha pak čelí obvinění z poškozování finančních zájmů EU ve stádiu pokusu, případně napomáhání k tomuto skutku.

České dráhy se k policejní akci nechtějí vyjadřovat, a s dalším prohlášením chtějí počkat až po uvolnění více informací ze strany policie. Podle dalších informací, se policisté zajímají mimo jiné o rekonstrukci trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Trutnovem z roku 2013.

V ní figuruje jako zadavatel SŽDC a společnost Sudop jako projektant. Úterní razie se týkala několika stavebních zakázek na české železnici z loňského roku, policisté se vydali k zadavateli těchto prací Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), není ale vyloučeno, že obviněných v následujících dnech bude více.

Policie také nechce blíže specifikovat souběh dalšího trestného činu s touto akcí, kdy v minulém roce další firma SŽDC (Správa železniční dopravní cesty), odeslala na neznámé a fiktivně založené účty desítky milionů korun. Zpět se peníze už zachránit nepodařilo, a SŽDC tuto událost odmítá komentovat.

Podle zjištění portálu Magzine.cz, nemohlo dojít k narušení kontrolního finančního postupu, případně změnou IT systému bankovních transakcí. Námi oslovený zdroj pak uvedl (redakce jméno zná), že odeslání desítek milionů korun na neznámé účty, muselo být provedeno tzv. zevnitř, tedy od člověka, který s platebním systémem a bezpečnostními postupy plateb byl úzce obeznámen.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments